| cipri7 a întrebat:

Cum aflu pana la ce procesor suporta placa de baza?

10 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Instalezi acest program:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Nu trebuie instalat.Il deschizi, dublu click in stanga pe motherboard, click pe motherboard, apoi vezi ce scrie in dreapta la motherboard name.
Aceea este placa de baza pe care o ai.
Apoi vei vedea pe site-ul producatorului ce procesoare suporta. Daca nu, scrii aici ce placa de baza ai si-ti caut eu sau altcineva.

| pozeanimate a răspuns:

Procesorul se alege dupa scoket pentru placa de baza

| Mitza_Mitza_1991 a răspuns (pentru pozeanimate):

Sal eu am placa de baza : to be filled by o.e.m si m-ar interesa ce procesor mi se potriveste acum am : Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @ 1. 80GHz (2 CPUs),~1. 8GHz si as dori unu de minim 3. 0GHz ma puteti ajuta careva?

| pozeanimate a răspuns (pentru Mitza_Mitza_1991):

Scrie in bara de start msinfo32
si apare o lista, ceva de genul
http://static.commentcamarche.net/ccm.net/faq/images/574-1.png
unde scrie system model, copie cu CTRL C
si cu ctrl v pune aici ce sa copiat
adica trebuie modelul placii de baza sa sa afli ce procesor merge si daca merge pana la 3 ghz

| Mitza_Mitza_1991 a răspuns (pentru pozeanimate):

OS Name Microsoft Windows 7 Ultimate
Version 6.1.7600 Build 7600
Other OS Description Not Available
OS Manufacturer Microsoft Corporation
System Name HAPPBM-PC
System Manufacturer To Be Filled By O.E.M.
System Model To Be Filled By O.E.M.
System Type X86-based PC
Processor Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @ 1. 80GHz, 1795 Mhz, 2 Core(s), 2 Logical Processor(s)
BIOS Version/Date American Megatrends Inc. P1.90, 11/18/2009
SMBIOS Version 2.4
Windows Directory C:\Windows
System Directory C:\Windows\system32
Boot Device \Device\HarddiskVolume1
Locale United States
Hardware Abstraction Layer Version = "6.1.7600.16385"
User Name HappBM-PC\HappBM
Time Zone GTB Standard Time
Installed Physical Memory (RAM) 2.00 GB
Total Physical Memory 2.00 GB
Available Physical Memory 1.06 GB
Total Virtual Memory 4.00 GB
Available Virtual Memory 2.35 GB
Page File Space 2.00 GB
Page File C:\pagefile.sys

| pozeanimate a răspuns (pentru Mitza_Mitza_1991):

Nu apare numele, incearca cu cpu-z ultima versiune la tabul mainboard
exemplu:
http://www.supportnet.de/......en-470.png

| Mitza_Mitza_1991 a răspuns (pentru pozeanimate):

ASRock
ConRoe1333-D667... asa scrie

| pozeanimate a răspuns (pentru Mitza_Mitza_1991):

Http://www.asrock.com/mb/Intel/ConRoe1333-D667%20R3.0/index.ro.asp
Aceasta este placa ta de baza
Sus in stanga este scris "Lista procesoarelor suportate"
apasa acolo si vezi toate procesoarele care le suporta placa ta
Familie si numar din tabel - este numele si modelul procesorului
Frecvente, FSB si Cache - sunt caracteristicile procesorului, cu cat mai mare sunt cifrele cu atat mai bine.
Din aceasta lista cred ca as alege acest procesor Core 2 Duo E8500

http://www.okazii.ro/......a177555645

Vad comentarii pe net despre acest procesor si este laudat :) (chiar daca este vechi )

| pozeanimate a răspuns (pentru pozeanimate):

Apropo,cred ca pentru placa ta de baza, procesoare gasesti doar Second Hand, pentru ca placa ta e veche
Sau poti incerca la magazinul din localitatea ta aratand vanzatorilor numele placii tale de baza.

| Friptu_Stefan_1998 a răspuns:

Trebuie sa aiba scoketu identic si FBu