| GulDan a întrebat:

Cum ajung designer? (In orce domeniu) Ce trebuie sa stiu/fac?

Ps:Am intrebat pe cineva cum a ajuns design-gamer si nu a vrut sa imi spuna...

Desenez de mic si nu fac nimic cu talentul asta sad

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Urmeaza o facultate de design...

| DryIce a răspuns:

Design? photoshop pentru arta 2d, 3dsmax si cinema4d pentru arta 3d. Invata 3dsmax-ul si poti lucra pe freelancer.com si poti lua multi euroi. Gamer-design tot cu 3dsmax pentru obiecte, si animarea cu game engine-uri precum cryengine de exemplu, asta e la crysis3

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Toti care au facultate design au cunostinte 0% in design. Toti invata singuri acasa. Sunt tutoriale pe net. Scoala nu te ajuta la nimic, eventual iti da o diploma sa fie legala treaba, atat.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Vezi ca pentru design iti trebuie gear serios, macar un eightcore cpu, un 48gb ram sau mai mult depinde de scene, placa video depinde de randari (3dsmaxul randeaza cu procesorul deci placa video e useles aici, dar se cere totusi pentru viewport, un gtx 670 ar fi de ajuns - dar sunt programe care randeaza si cu ea). Iar pentru design e frumos lucrul pe 3 monitoare sa ai wide angle sa fie loc sa imprastii tools-urile. Iarasi trebuie tableta grafica pe care desenezi. S.a.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Daca reusesti sa faci o scena ca si asta https://img-new.cgtrader.com/uploads/blog/wp/2013/07/460_max.jpg poti scoate bani din design pe netwinking in acea scena fiecare obiect e 3d lucrat manual sau luat/cumparat de la altcineva care l-a facut manual. Si randat cu vray in vreo 4 zile happy

| GulDan explică (pentru DryIce):

Super :O Putem vorbi in privat sa te mai intreb cateva informatii?

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu a vrut sa spuna ca sa nu-i furi meseria.
Fiecare domeniu are cerintele lui.
Pentru un designer de interior,trebuie sa termini o facultate.
Designer de pagi web,trebuie sa stii c++,html,photoshop, ilustrator.
Designer de logo, la fel photoshop, ilustrator.
Pentru gaming, cinema 4d, gaming engine(sau ceva asemanator).
La web design, photoshop sunt nenumeroase concursuri online.
La gaming, cred ca se face cast online, trebuie sa fie anunturi daca se cauta designer sau iei tu legatura cu echipa de gaming.

| suntserios a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Ce treaba are C++ cu designul de pagini web? Sunt extrem de curios

| Pikabu19 a răspuns:

Daca nu esti inca clasa a9 a, iti recomand sa te duci la un liceu de arte plastice, acolo au sectii si pentru design