| anonim_4396 a întrebat:

"Cum am respira fara curent electric?" thinking

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

De respirat poate am mai respira ceva vreme, insa acum daca ie sa luam in calcul raportul cauza-efect, daca peste noapte s-ar intampla ceva si ar fi neutralizat absolut tot ce inseamna curent electric pe toata planeta, inclusiv bateria de la telefon, de la laptop, de la masina, de la ceas, de la lanterna, tot ce inseamna generatoare/acumulatoare, etc; daca toate astea peste noapte n-ar mai avea curent electric, automat vor pica complet, pe langa minunatele calculatoare personale, si bancomatele, serverele bancilor, ale politiei, si absolut toate bazele de date din lume. Cred ca am ramane fii ploii. In orice caz, ori cat de multa imaginatie as avea, cred ca tot nu as putea sa-mi dau seama ce s-ar intampla daca ar disparea total curentul electric de pe fata pamantului.hee hee

14 răspunsuri:
| Alex_7297 a răspuns:

Nu am putea, pentru că suntem "Robo-sapiens".
"Sute de scheleţi între pereţi albi,
Asta-i dependenţa, prinşi în interferenţe prin reţea."
Clar, nu am putea!

| Alex_7297 a răspuns:

Şti tu ce-am vrut să zic...hee hee

| MisterKat a răspuns:

Poate mai greu...

| Silvia a răspuns:

Tot cu aerlaughing.

| Lipsa47 a răspuns:

Kazi Ploae

| elena a răspuns:

Am respira ca si acum 2000 de ani...prin inspirare si expirare.

| bnj a răspuns:

Majoritatea nu ar mai respira fara curent electric. Mai ales pe timp de iarna, dar si vara. Viata s-ar simplifica brusc si asta nu ar fi tocmai bine. Instinctele animalice ar reveni in fiecare om, am incepe sa vanam si pescuim din nou, am incepe sa ne omoram intre noi din nou, populatia ar scadea foarte repede si, poate cel mai bun si cel mai important plus (hehe) ar fi ca am reveni la vechea legea a naturii, lege contrazisa de absolut toate constitutiile statelor moderne, stiti voi, aceea care zice "Cel mai puternic supravietuieste". Nu inteleg de ce se spune ca toti oamenii sunt egali, cand este evident ca Fiinta Suprema ne-a facut pe toti - ahem - "unici".

cami
| cami a răspuns:

Hmm. Ce treaba are aranjarea ordonata si dirijata a particulelor libere, cu respiratia?

| andy_3925 a răspuns:

Cu pompa manuala?thinking

| ady2607 a răspuns:

Daca n-am fi aflat de existenta lui probabil am respira normal, dar daca ni l-ar lua cineva acum, dupa ce l-am exploatat si folosit la maximum in orice aspect al vietii, probabil ca am respira precum printr-o masca de gaze... ceva mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai in ras, mai in serios.Muschii sunt buni conducatori de electricitate, care se transforma in energie si la randul ei ne creeaza reflexul, care este trimis la creier, acolo de unde ne vin si reflexele spontane-
Morala!:nu putem respira fara "curent electric"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti s-ar taia respiratia de bine ce ti-e...laughing
o zi fara...nu stiu calculator, Tv...groaznik happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zero
as muri

| eu_9968 a răspuns:

Ca sa respiram suntem "bagati in priza"?thinking