| anonim_4396 a întrebat:

Cum citesti un ceas in sistemul binar? Ma refer in special la VIRUS BINARY WATCH, care se gaseste aici:
http://ceasuridemana.ro/virus-binary-watch_a25187.html

As vrea o descriere mai simpla pentru ca am gasit un articol despre ceasurile binare care m-a zapacit total:
http://www.flu.ro/......rendy.html

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

E vorba de o simple conversie din binar in decimal
Pentru ultimu link:
Pentru ora sunt de ajuns 4 cifre ca sa fie reprezentata:
Binar - Decimal
Pentru minute e nevoie de 6 cifre:
Binar - Decimal
etc.(se face exact ca la ore)
E ca si cum ai numara in "mod normal" numai ca in sistemul binar ai doar doua cifre, nu 10.

Desigur sunt si metode mai rapide de conversie
De exemplu:
Pe ceasul din poza arata 0011 pentru ora si 011001 pentru minute(1 insemnand beculet aprins, iar 0 beculet stins)
*o sa notez "la puterea" cu simbolul ^
0011 = 1*2^0 + 1*2^1 + 0*2^2 + 0*2^3 (deci se citeste numarul binar, cifra cu cifra, de la dreapta la stanga si se inmuleste cu 2 la puterea pozitiei cifrei respective)
0011 = 1*2^0 + 1*2^1 + 0*2^2 + 0*2^3 = 1+2 = 3
Iar pentru minute
011001 = 1*2^0 + 0*2^1 + 0*2^2 + 1*2^3 + 1*2^4 + 0*2^5
= 1 + 8 + 16 = 25
deci ceasul din a 2 a poza arata ora 3:25
Daca ai windows 7, ai calculatoru din windows care e destul de explicit, daca il dai pe modul "programmer".
Pentru primul ceas se face la fel, ca tot binary e, numai ca nu-mi dau seama din poza ce reprezinta culorile. Sper ca are manual de utilizare:))
Alt ceas interesant: http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/184005_460s.jpg

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, e oarecum cum a zis monstrulet. Dar, sincer, ai cumpara asa ceva? E doar o jucarie de "fite", la moda, nu vreo chestie inteligenta si utila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@PiertotumLocomotor: Nu, nu l-as cumparat. Dar l-am primit, deci incer sa-l deslusesc.