| floaredenumauita123 a întrebat:

Cum descarc muzica de pe un laptop windows xp 2 pe un dvd?

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Presupun ca vrei sa spui ca vrei sa faci un DVD cu muzica. in primul rand trebuie sa ai unitate optica DVD-RW (care citeste/scrie DVD/Cd-uri, daca este de exemplu DVD-ROM atunci doar citeste DVD-uri si scrie/citeste CD-uri). problema ar fi ca daca laptop-ul este mai vechi s-ar putea sa nu aiba DVD-RW (astea noi care au unitate optica, au toate). daca are DVD-RW (scrie pe el de obicei) iti recomand programul asta de facut CD/DVD-uri http://cdburnerxp.se/en/home

| petre059 a răspuns:

Instaleaza nero

| tomthecat a răspuns:

Nu poţi să "descarci" muzica de pe un laptop (de pe hard-disk) pe un disc DVD din simplul motiv că discul DVD trebuie "ars" (poate ai auzit de BURN) adică "scris" (poate ai auzit de WRITE) deci nu poţi să-l scrii folosind metoda copy/paste aşa cum procedezi când transferi date de pe un HDD pe altul, de pe un HDD pe un USB flash drive, de pe un card de memorie pe un SSD/HDD/SSH, memory stick, etc.

Există diverse programe de "ardere" (înregistrare) a discurilor CD sau DVD, unul dintre ele este popularul Nero.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tomthecat):

Bravo, Gogule, fata vrea sa-si faca un DVD cu muzica si tu ii recomanzi un DVD-writer si hidosenia aceea de Nero. Nu numai atat, dar ii recomanzi si unul pe IDE, nici macar pe USB, desi ea are laptop. Esti exemplu perfect de om total inutil!

@floaredenumauita123

cel mai bun software gratis pentru inscriptionat cd-uri/dvd-uri in acest moment ar fi IMGBurn: http://www.imgburn.com/index.php?act=download

aici ai tutorial despre cum sa copiezi fisierele pe DVD: http://www.youtube.com/watch?v=M-_khNMcg0M

Daca vrei sa faci DVD audio (sa poata fi citit si de combine audio, cd playere, etc) e ceva mai complicat...

| tomthecat a răspuns (pentru anonim_4396):

Krakilla, îţi mulţumesc pentru precizare, ai dreptate.

Era vorba de un laptop (iniţial, şi eu am menţionat acest aspect) dar cu toate acestea, din cauza oboselii accentuate, am dat un răspuns eronat, gândindu-mă la un calculator desktop. Am citit cu atenţie remarca ta, m-am corectat, am rectificat imediat, poţi să vezi ca să te convingi cu ochii tăi.

Sper că acum nu mai sunt "un exemplu perfect de om total inutil"... cum m-ai calificat tu...

P.S. Programul NERO nu-i chiar atât de hidos, ba chiar îmi place foarte mult şi-l utilizez de ani de zile cu succes.
Nu-i complicat deloc să scrii un disc DVD în format DVD-Audio, am efectuat această operaţiune cu Nero şi a ieşit perfect!
De asemenea, dacă ai licenţă, poţi scrie discuri DVD inclusiv în format standard DVD-Video şi acest lucru se face tot cu... (ghici) Nero Vision sau Nero Video 2014.