| DomnulMuratura99 a întrebat:

Cum faci sa blurezi fundalul si sa se focuseze un obiect perfect pe un iphone 7? Este vreo metoda sau aplicatie? Gen cum face pozele pe insta ilie vlog

Răspuns Câştigător
| crackster a răspuns:

Salut, depinde de distanta focala la care vrei sa faci poza / sau sa filmezi.
Aici depinde de specificatiile lentilei telefonului. Mai exact depinde de "apeture" are lentila. Un "aperture" mai mic, poate separa mai bine subiectul de fundal.

Astea sunt specificatiile pe site-ul Apple pentru Iphone 7:
Wide-angle: ƒ/1.8 aperture
Telephoto: ƒ/2.8 aperture

Daca vrei sa folosesti telefonul iti recomand un obiectiv pentru telefon. Poate asta te ajuta: goo.gl/5R3GAu

3 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Apasă cu degetul pe obiectul pe care vrei să focusezi și gata.

| ZbOoM5 a răspuns:

Din cate stiu eu, faci poza normal si dupa o editezi