| MihaiChirac a întrebat:

Cum faci sa nu ți se mai înțepe laptopu?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia si tu acele de prin prejur, ca sa nu se mai intepe! happy

| LPCTSTR a răspuns:

Elimini cauzele stresului pe procesor, placa grafica, RAM: mai putine programeruland in acelasi timp, folosirea unor programe mai eficiente, eventual un upgrade te-ar rezolva.
Vum tu nu dai mai multe detalii (componente, programe folosite), noi nu te putem ajuta cu altceva.

| NLS a răspuns:

Ai verificat temperatura in conditii de incarcare maxima in timpul jocurilor, sau imediat dupa, iesind rapid cu alt TAB?

Ai verificat daca nu ai virusi?
Cand ai instalat ultima data Windowsul?
A fost instalat corect? (nu la Windows ma refer atat de mult, cat la drivere.)

Totusi, daca il ai de mai multi ani:
ai avut grija de el, sau l-ai folosit pe suprafete de unde ar fi putut trage mult praf si scame inauntru?
(paturile, plapuma, folosirea pe pat cu asternuturi gen fleece, sunt cel mai mare dusman al lor)

Ce hardware ai?
Procesoarele Intel cu U in denumire, sunt slabe, iar cele cu Y - foarte slabe.
Sunt gandite pentru portabilitate, si eficienta energetica, insa nu pentru performanta.
La AMD, la fel, cele cu U sunt mai slabe.
Iar daca ai un laptop mai vechi cu A6, etc, devine si mai clar...

Ce faci cu PC-ul? Il folosesti pentru jocuri? Enumera cateva.

Verifica sa nu ai multe programe inutile instalate, verifica sa nu fie la Startup activat decat ce ai cu adevarat nevoie, restul pune-le pe Disable.

Daca folosesti Windows 10, pune pe disable totul de la Privacy, mai putin camera si microfonul, opreste telemetria si Cortana, pune unele servicii care nu-ti folosesc pe Disable, sau macar pe Manual.

Dezinstaleaza toate aplicatiile moderne, si pentru imagini, muzica si filme instaleaza aplicatii terte.
Adica IrfanView, AIMP si VLC.
De restul nu ai nevoie.
Aplicatiile lui de deschid mai incet. (Photos, Movies&TV,.)

| gabicoo a răspuns:

Îl scoți din cârlig! De acum înainte să nu mai încerci să pescuiești cu laptopul! Foloseste momeli, rãme, etc!

laughing

| PainTech a răspuns:

Să ce?

| gabicoo a răspuns (pentru PainTech):

Omu' a confundat laptopul cu cactusul!
winking

| TLF92 a răspuns:

Sa iti cumperi altul mai bun laughing)

| Februar30 a răspuns:

Te curenteaza adica? Du-l in service. Mi s-a intamplat si mie.