| CastorR a întrebat:

Cum formatez o partitie pe care am instalat al doilea sistem de operare?
Funda.

3 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Baga un cd/dvd cu un sistem de operare in dvd writiter si icnepe sa instalezi un windows. cand ajungi la chestia cu locul unde sa il instalezi, dai DELETE pe partitia care o doresti sa o stergi, apoi FORMAT. apoi, iesi pur si simplu nemaicontinuind instalarea acelui sistem de operare. la restart va aparea aprtitia goala, fara sistemuld e operare cu probleme in el!

| Yugeen a răspuns:

Depinde ce sistem de operare ai pus pe ea, depinde cum vrei sa folosesti partitia respectiva, etc.

Personal, as formata-o in NTFS (mai ales daca vrei sa faci trafic de fisiere mai mari de 3-4 Gb)... daca daca zici ca deja ai instalat un al doilea sistem de operare, nu prea ar mai avea rost sa formatezi respectiva partitie, nu? Sau iti place sa lucrezi degeaba? :P

Oricum, ca partitia sa fie boot-abila ai nevoie sa o faci activa.
Uite mai jos cum faci asta:

http://www.online-tech-tips.com/......-vista-xp/

Daca nu intelegi limba engleza in care este scris articolul, ajuta-te de "google translate", e suficient de ok.

Succes! :)

Răspuns utilizator avertizat