| BigLike a întrebat:

Cum functioneaza treaba cu bitcoin sau in general cu astfel de monede? Gen scopul este sa cumperi ieftin si sa vinzi scump? Poti seta ca calculatorul sa faca asta in locul tau? Gen sa iti cumpere ieftin (la pretul ales de tine) si sa vanda scump? Si in cazul in care sa zicem ca am o anumita suma de bitcoin iar azi valoarea a scazut foarte mult eu daca vreau pastrez acea suma pana cand vreau eu nu? Imi dati va rog niste site-uri de unde pot incepe? De asemenea orice informatie suplimentara e bine venita mersi

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acum nu-ti va raspunde nimeni de pe TPU care se pricepe.
Fiecare isi face tranzactiile proprii... tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Este mult mai complicat decat iti poti imagina tu. Daca se puteau face bani atat de usor cu computerul tau, pana acum cu totii eram miliardari, dar uite, ca nu-i chiar asa.
In orice caz, bitcoinul a scazut enorm si daca ieri aveai 10.000 in cont, azi valoreaza doar 2.000 (ipotetic vorbind), iar daca vrei sa-i pastrezi acolo, este problema ta, dar maine s-ar putea sa ai doar 200, daca continua sa scada.
In nici un caz nu iti ramane aceeasi valoare care o ai azi, suma creste sau scade, in functie de fluctuatia monetara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scopul e sa minezi monedele alea si pe urma sa le valorifici. Sa cumperi si sa vinzi trebuie sa ai un pic de spirit de broker de bursa sa stii cand si cum, iar monedele astea sunt foarte imprevizibile. Deja pretul bitcoin s-a dus rau de tot in cap.

Nu, nu poti seta calculatorul sa ia in locul tau

| RoCkKiD a răspuns:

O sa iti raspund in mare ca nici eu nu-s expert.

Cum functioneaza treaba cu bitcoin sau in general cu astfel de monede? Sunt niste monede virtuale care nu exista efectiv ci doar in cadrul retelei iar valoare lor nu este sustinuta prin rezervede aur (ca in cazul monedelor traditionale) ci prin cerinta.

Gen scopul este sa cumperi ieftin si sa vinzi scump? Cred ca asta e ideea generala in afaceri, nu pre am ce sa adaug aici. :)

Poti seta ca calculatorul sa faca asta in locul tau? Nu cred ca ilpoti seta sa faca tranzactii (si nici nu cred ca vrei) ca e ca si cum ti-ai pune calculatorul sa iti cumere chestii random de pe net. In schimb iti poti folosi PC-ul pentru minat Bitcoini.
Cum am zis mai sus, acest monede exista in cadrul unei retele air cum acea retea nu poate exista in aer ea trebuie sa existe pe internet, simplificat, minatul presupune punerea la dispozitie a procesorului tau pentru sustinerea aceastei retele.iar in schimb primesti niste banuti.

Gen sa iti cumpere ieftin (la pretul ales de tine) si sa vanda scump? Cred ca te-ai uitat la prea multe filme cu bancheri. Acest moneede le tii intr-un program (portofel electronic) si faci transferuri ca si cu un card bancar.

Si in cazul in care sa zicem ca am o anumita suma de bitcoin iar azi valoarea a scazut foarte mult eu daca vreau pastrez acea suma pana cand vreau eu nu? E la fel ca si cu banii normali, chair daca leul scade in rapor cu euro poti sa pastrezi banii si sa ii folosesti linistit, la valoarea lor actuala.

Extra info:
https://blockgeeks.com/guides/what-is-bitcoin/
https://www.bitcoin.com

Spor!