| anonim_4396 a întrebat:

Cum functioneaza WiFi-ul? Daca il folosesc de pe mobil netul e gratis?

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Ce intelegi tu prin internet gratis? e gratis daca e de la tine de-acasa sau daca te duci de exemplu intr-un local/biblioteca unde este wifi gratis. retelele wifi pot fi criptate (cele pe care le avem acasa) sau publice (cele din localuri/biblioteci etc.)

| Alin1009 a răspuns:

In primul rand, telefonul trebuie sa aiba functia de Wi Fi, daca telefonul are wifi si poti sa te connectezi la un router din apropiere nu are nici o treaba cu netul pe mobil 3g, este cu totul alt mod de conectare si nu depind intre ele.

| anonim_4396 explică (pentru Alin1009):

Deci daca telefonul are functia WiFi si imi creez o retea cu parola netul va fi gratis?