| Încrucişătorul a întrebat:

WiFi-ul e gratis?

Sa zicem ca vreau sa ma conectez la mine acasa. (stiu ce e si cum sa am conexiune la net pe mobil)

Daca il folosesc pe netul meu, platesc mai mult la factura de telefonie sau net?
Sau deloc?

Nu vreau sa am surprize luna urmatoare pe factura de net sau telefonie...

`

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu platesti nimic.Chiar daca te conectezi la reteaua altuia.Bineanteles sa fie neparolata.

| robbytz11 a răspuns:

Wi-fi gratis poti afirma ca e pleonasmhee hee

| syste754 a răspuns:

Trebuie sa ai un router la care sa te conectezi..si e gratuit(nu folosesti netul dupa telefon ci in meniul telefonului sa ai wi-fi si sa i dai cautare sa ti gaseasca wirlessu' routerului

| Încrucişătorul explică (pentru syste754):

Ii trebuie parola/codul routerului sau a "abonamentului" care mi-a dat-o firma de net?

Stiti cum e: fiecare router are codul sau "contul" lui...

| syste754 a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Router e una abonament e alta routerul e un aparat la care te conectezi prin wireless(wirlessu asta inlocuieste cablul)da si daca ai parola trebuie sa ti o spuna cine l a configurat

| Încrucişătorul explică (pentru syste754):

Va multumesc de ajutor!

| OkAyAn a răspuns:

Nu platesti nimic in plus si nu trebuie sa iti activezi netu (pe care poate il ai) trebuie doar sa ai activat wifi-ul si nimic alt ceva!

| Doxi a răspuns:

Nu.platesti la fel, dar daca dai internet si la un vecin care se pricepe la calculatoare iti poate monitoriza traficul de net...adica poate vedea pe ce site-uri intri, poate afla informatii confidentiale

| Încrucişătorul explică (pentru Doxi):

Cum poate face asta daca wifi-ul e pe unde radio?

Adica: se trezeste, porneste PC-ul, se uita pe "history" de pe browser-ul respectiv si poate sa vada site-urile pe care le-am vizitat?

Poate n-am inteles eu bine si va rog sa ma lamuriti putin mai bine.

| Doxi a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Nu, nu e asa usor, iti trebuie niste programe ca sa monitorizezi traficul de net.
solutia e sa iti pui parola pe el si sa nu o dai la nimeni.

| JustOneLife a răspuns:

Nu platesti nimic in plus, stai linistit.Eu am WI-FI de 5 luni si nu s-a intampalt nimic.^^

| alexa680 a răspuns:

Nu,nu e gratis nu o sa platesti nimic eu am WIfi de 2 ani si nu am platit niciodata, pe mobil ma refer. happy nu te ingrijora nu are rost

| erdeivlad a răspuns:

Salut. Si eu am la mine casa WiFi si poti sa il folosesti cu incredere ca nu iti ia bani, si nu doar acasa ilpto folosi ci si in Mall-uri, restaurante.

| Alyna19992013 a răspuns:

Wi fi este gratuit.Dar trebuie sa gasesti si o retea la care sa te conectezi, ceea ce e iar un obstacol pentru ca multe dintre retelele wi fi pe care le gaseste telefonul pe o raza de 50-100m au parola.Retele wi fi gratuite la care te poti conecta sunt in mall uri si la unele cafenele sau restaurante.
Succes!

| Matei_David_Robert_1996 a răspuns:

Nu platesti nimic.

| DjBuggy a răspuns:

Da. wi-fi-ul este gratuit.nu platesti nimic in plus. doar daca descarci aplicatii cu bani. DECI IL POTI FOLOSII FARA PROBLEME

| Încrucişătorul explică (pentru DjBuggy):

Ahaaa... dar daca descarc ceva pe bani, se pune pe factura de telefonie?

| DjBuggy a răspuns:

Oricum daca vrei sa descarci ceva cu bani o sa te puna sa completezi niste chestii... (cu card bancar, etc)

| DjBuggy a răspuns:

Da

| newbie74 a răspuns:

Nu nu platesti nici o factura
Poti naviga pe wireless gratis ca si mie acumbig grin

| Iasmina97 a răspuns:

big grin..stai chill ca WI-Fi-ul e gratuit si nu platesti nimic in plus.Eu stau pe Wi-Fi la tell mereu si nu vine nimic in plus la facturahappy