| anonim_4396 a întrebat:

Cum funtioneaza radiografierea?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Aparatul cu care se face radiografiaare o sursa de raze X si o placa(film) sensibila la spectrul se raze X; intre sursa si placa(film) se interpune obiectul sau fiinta(respectiv zona din acesta/aceasta care prezinta interes).
Razele X strabat obiectul/fiinta, fiind atenuate mai mult sau mai putin functie de densitatea partii strabatute, si impresioneaza filmul.
Faptul ca razele X strabat tesuturi, prin care pot produce ionizari, duce la limitarea numarului de radiografii la organisme vii.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Este un fel de fotografiere, dar in loc de lumina se folosesc raze X.