| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Cum imi dau seama ce placa video ar fi ok pentru pcul meu? Am un Intel(R) Core(TM) i3-4150 CPU @ 3. 50GHz 8.00 GB RAM ddr3 un hdd de 500gb si un ssd de 120gb si o placa video integrata Intel(R) HD Graphics 4400 vram de 112mb si 2gb aprox memorie

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu un procesor I3 merge foarte bine placa video integrata.
O placa video nu-ti mareste sensibil performantele actuale si arunci banii degeaba.

Daca doresti performanta video mai mare (de exemplu: jocuri), atunci iti trebuie si un procesor mai puternic (I5 sau I7), si in acest caz mai investesti si intr-o placa video pe masura.

| sierra1 a răspuns:

Foarte pe scurt: câți bani ai băga in "afacerea" asta?

| NLS a răspuns:

Trix3r are partial dreptate, ca idee s-ar potrivi o GTX 1650, daca doresti un produs nou, insa sunt mult prea nerentabile ca pret, in particular pentru acel sistem.

Poate ai norocul sa gasesti o GTX1050 la pret bun.
Daca nu, si o GTX960 e perfecta. Sau chiar GTX770 (varianta cu 4GB!).

DACA ai fi avut un procesor ceva mai nou, cu DDR4, atunci nici nu se punea problema, aveai nevoie de ceva placa din generatia noua, GTX1650 sau putin peste.

| Trixt3r a răspuns:

Depinde doar de buget, recomand o placa de la Nvidia în schimb și minim 4gb VRAM cu 128 de biți. (varianta buget redus) - Poate GTX 1650 sau 1660.

Placa video este cea mai mare investiție, de cele mai multe ori valoarea plăcii video este egala sau dubla cu valoarea restului de componente, motiv pentru care sugerez ca acolo unde permite bugetul, cumpărătorul sa nu se zgârcească pentru ca nu-i o investiție pe care o face zilnic. (restul componentelor se pot schimba pe parcurs și costa mai puțin)

Recomandat pentru jocurile care sunt acum pe piața este este minim o placa video de 6gb VRAM și 192 de biți, asta ar fi varianta "medie" și probabil ar mai tine câțiva ani. (varianta buget mediu)

Acolo unde permite bugetul - Sugerez un RTX de 12gb VRAM si 192 biți, care nu o sa trebuiască schimbat prea curând, făcând o investiție pe termen lung. (varianta buget mare)

Plăcile care sunt de buget mediu sau buget mare pot sa aducă costuri suplimentare și sa fie nevoie de o schimbare a sursei dacă sursa pe care o ai acum nu-i suficient de mare sau nu are cabluri/mufe de supra-alimentare în cazul în care placa video cere asta.

| Kevinn2000 a răspuns:

Nu sunt mare cunoscător în domeniul asta, dar cred că s-ar potrivi cu o placa video Nvidia GTX 950

| Trixt3r a răspuns (pentru Kevinn2000):

GTX 950 au ieșit în 2015, nu se mai fabrica din 2018 iar cele second-hand nu cred ca sunt o investiție buna, mai ales pentru ca vin fără garanție happy
(nici GTX 1050, 1060, 1070, 1080 nu se mai fabrica, au fost înlocuite de 1650, 1660, 1670 etc)

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Pentru a afla care placă video ar fi potrivită pentru PC-ul dvs., trebuie să luați în considerare mai mulți factori, cum ar fi bugetul, scopul utilizării PC-ului (jocuri, editare video, etc.) și cerințele specifice ale jocurilor sau aplicațiilor pe care le veți utiliza.

În general, pentru a juca jocuri moderne cu setări medii sau ridicate, ar trebui să căutați o placă video cu cel puțin 4 GB de memorie VRAM și care are o putere de procesare bună.

Există multe opțiuni disponibile pe piață, dar una dintre cele mai bune opțiuni ar fi Nvidia GeForce GTX 1660 sau GTX 1650. Acestea sunt placi video cu preț accesibil, dar oferă o performanță bună pentru jocuri moderne. De asemenea, ar trebui să vă asigurați că placa video aleasă are conectori compatibili cu monitorul dvs. și cu sloturile de expansiune disponibile în PC-ul dvs.