| Destroyer135 a întrebat:

Cum imi pun calculatorul pe sleep. Daca e pe sleep consuma mai mult curent? Am nevoie la un proiect ce dureaza mai mult 7-8 ore si sa il pun intr-o seara in timp ce dorm.Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Consuma curent atat timp cat sursa este pornita insa mult mai putin de cat atunci cand e in functiune, dar consuma foarte putin.Ai grija doar sa nu se arda sursa

| BeckhamRZM a răspuns:

1) Click dreapta pe desktop: new -> shortcut.

2) Scrieti urmatorul cod:
shutdown -s -t 6000 -c "Am fost programat sa ma sting in 6000 de secunde!"

6000 -> Numarul de secunde in care se va inchide PC-ul.

"Am fost programat sa ma sting in 6000 de secunde!" -> Mesajul care v-a aparea dupa lansarea programului.

3) Apasati pe butonul next, numiti-va fisierul cum doriti dumneavoastra si dupa aia apasati pe butonul finish.

4) Acum, deschideti fisierul creat de dumneavoastra. Va avea numele pus de dumneavoastra in pasul nr. 3. Dupa ce l-ati deschis, pc-ul vi se va stinge automat dupa timpul de secunde pus in pasul nr 2.De exemplu, mie mi se va stinge in 6000 de secunde.

INFO: Pentru a anula acest proces, intrati in start -> run si scrieti:
shutdown -a