| tzori a întrebat:

Cum instalez bine windows 8.1? instalez prima data 8 sau merge direc 8.1? as vrea sa stiu ca nu mai am drivere.le pentru calculator si daca la windows 8.1 se instaleaza singure. si cum ar trebui sa il instalez. multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| PrecizeEveR a răspuns:

Salut!
1.Downloadezi de aici windows 8.1 daca nu ai:
http://getintopc.com/......-official/
Selectezi 32 bit daca ai sub 2gb ram, daca ai minim 2 gb ram selectezi 64 bit.
2.Trebuie sa il pui pe un cd/stick.
Pe stick il pui foarte usor cu rufus:
https://rufus.akeo.ie/
La Device iti selectezi stick-ul, iar la freeDOS, schimbi si bagi ISO image, dupa care apesi pe semnul ala de cd si selectezi din pc-ul tau windowsul pe care l-ai descarcat (8.1). Dai start si astepti pana cand e gata.
Daca vrei sa pui windowsul pe cd downloadezi poweriso:
http://www.poweriso.com/download.php
Apasa pe "new", apasa pe add si selecteaza imaginea iso (windowsul 8.1). Alege din "menu">action>boot>add boot information.
Dupa care dai burn si se va pune pe un cd.
Cum instalezi windows 8:
1.Bootezi de pe stick/cd:
Aprinzi pc-ul si apesi repede intruna f12, daca nu ti se deschide biosul incerci cu del dupa. depinde de bios. apoi te duci la advanced bios features si selectezi la first boot device usb daca ai stick sau cd-rom daca ai cd.
Apoi pornesti normal pc-ul si cand o sa scrie Press any key to boot from usb apesi orice tasta, la fel si la cd. o sa inceapa setupul de instalare windows. Selectezi limba, timpul si tastatura.
apoi apesi install now.
bifeaza ca ai citit licenta si dai next. apoi selctezi custom, apoi trebuie sa faci partitiile. poti sa le stergi pe toate, sau poti sa le lasi (ca sa iti salvezi datele), daca vrei sa le lasi sterge doar partitia pe care era windowsul vechi inainte, sau stergi tot si faci alte partitii, acum depinde de hdd cati gb are, apesi pe unalloced dupa ce ai sters tot si dai pe new faci eventual 2 partitii c si d, jumate jumate. dimensiunea se scrie in mb.
1gb=1024mb.
Apoi selectezi c si dai pe install. Astepti si gata.
Bafta! :D

3 răspunsuri:
| 404namenotfound a răspuns:

Nu are importanta ce windows rulezi, instalezi 8.1 direct. Si da, iti ia automat driverele necesare. De instalat, e la fel ca la windows 7, poti sa te uiti la un tutorial pe youtube inainte.

| K0sti a răspuns:

Inainte de instalare iti iei driverele ca sa le ai, nu te duce mintea?

| RaduTN a răspuns:

Se instalează direct windows 8.1 și după cauți pe internet driverele calculatorului! Nu se instalează nimic automat.