| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 a întrebat:

Cum iti dai seama din specificatii daca un monitor este 1920x1080p sau 1200 de exemplu?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pai scrie: HD, fullHD sau rezolutia etc daca nu scrie nu ai cum sa stii happy

| NLS a răspuns:

1. in bara de cautare introduci
dxdiag
si deschizi DirectX Diagnostic Tool
La Tabul Display o sa gasesti in partea stanga ce iti doresti,
adica rezolutia actuala a ecranului. (Current Display Mode)

sau
2. Click dreapta de ecran -- Display Settings -- Display Resolution

Din specificatiile de pe un site sau dintr-o brosura, nu ai cum sa iti dai seama direct, DACA nu e specificat,
insa iti poti da seama indirect, daca iei modelul si il cauti pe site-ul producatorului, sau citesti review-uri bine facute.

| GPA a răspuns:

În primul rând, poți vedea din specificații rezoluția maximă suportată de monitor.
În sistem intră la "Display settings, la Resolution și vezi pe ce rezoluție ești și care este rezoluția maximă suportată. Însă, întâi de toate, instalează driverul plăcii video, fie că vorbim de grafică integrată sau dedicată.
Dacă deschizi OSD-ul monitorului (panoul de setări-menu) la "unelte" -> afișaj vei găsi datele despre rezoluția folosită și rata de refresh utilizată.