| LasleaIoan1972 a întrebat:

Cum leg 2 pc intre ele prin cablu de retea?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai simplu este sa cuplezi cele doua calculatoare la iesirea unui router, dupa care creezi un grup (de retea) si accesezi calculatorul celalalt prin "numele" lui.
Cand calculatoarele se vad intre ele prin retea, in Explorer poti acorda dreptul de acces pentru celalalt calculator, la nivel de fisiere /foldere /discuri, printr-un simplu click-dreapta pe elementul respectiv.

| PainTech a răspuns:

Poți folosi un cablu cross-over ( https://www.google.com/......cable/amp/ ) sau poți folosi un router/switch intermediar pentru a scăpa de bătăile de cap. Eu as merge pe a doua variantă.

| Zuzu1991 a răspuns:

In teorie merge orice cablu, nu mai trebuie neaparat cross-over de ani buni, din cauza ca placile de retea fac o detectie a firelor si reusesc sa mearga chiar pe cabluri mufate incorect

insa, mai bine sa fii sigur si ia un cablu cross over

| Hela a răspuns:

Https://youtu.be/EX9injRCwRQ asta e prin LAN si probabil e cu distribuirea internetului de la un laptop la celălalt.
https://youtu.be/XoKfUXVD1d8 iar asta tot e cu LAN dar distribuirea fisierelor. Sper ca te-am ajutat macar sa te indrepti catre punctul dorit. Spor!