| Fintoiu_Alberto_1997 a întrebat:

Cum pot face un interfon cu 2 posturi din galene de telefon?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2S5PcUS

Bula
| Bula a răspuns:

Daca prin "galene de telefon" intelegi capsulele de casti DIN care se aude sunetul, atunci nu prea este posibil. Singura posibilitate este sa plasezi cate un receptor de telefoane in ambele capete, iar in fiecare reeptor sa fie montat atat o casca telefonica, cat si un microfon DE CARBUNE. Microfoanele si castile TOATE trebuie sa fie legate in serie cu o sursa de tensiune de 48V si 0.2A. In acest caz vei avea practic o LINIE TELEFONICA fixa, locala.

La interfon sunt doua DIFUZOARE in cele doua capete al liniei, care schimba functia la o apasare de buton (din locuinta).
Un amplificator de sunet este intercalat in linia de amplificare, la un capat un difuzor este folosit ca microfon (dinamic), iar in cealalt capat in celalalt difuzor se aude sunetul amplificat, cu volum "de camera".
Cand se apasa butonul, atunci cele doua difuzoare schimba rolurile intre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.a2t.ro/......ommax.html