| TheRaul556 a întrebat:

Cum pot mãri rezistența internã a unui difuzor de bass.Menționez cã difuzorul este pe 4 ohmi și aș vrea sã îl pun pe 8 ohmi.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adaugi o rezistenta (in serie) de 4 ohmi.

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Normal (logic) ca iese fum. Trebuia sa pui o rezistenta de aceeasi putere cu difuzorul. Daca dif are 4 ohmi/50w de atat trebuie sa fie si rezistenta.
Uite, ceva de genu:
http://www.tme.eu/......0j047j000/
Chiar si asa, se va incalzi ( dar nu se va arde) si trebuie sa ai spatiu de ventilatie.

| danutzu96 a răspuns:

Sau a 2-a varianta daca mai ai un difuzor la fel sa il inseriezi pe el ca a 2 a rezistenta. Dar presupun ca nu ai nu?

Răspuns utilizator avertizat
| TheRaul556 explică:

Am încercat așa, dar nu am funcționat.Rezistența a scos fum.

| TheRaul556 explică:

Nu a funcționat*

| TheRaul556 explică:

Nu mai am un difuzor. laughing))