| Eclectica a întrebat:

Cum pot sa aflu codul de SIGURANTA la un Nokia 6300? De cum il deschid asta imi cere. Fratele meu l-a uitat si e pacat sa nu fie folosit, e un telefon destul de nou. Am incercat mai multe variante gasite pe net, dar cred ca cine mi-a raspuns imi spunea de decodare pentru retea sau altceva.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MaStErShOt a răspuns:

La Nokia, daca primele 5 incercari sunt gresite telefonul se blocheaza si orice cod ai bagat arata ca e gresit si trebuie sa astepti 15 min sa se deblocheze. codul basic (din fabrica) este 12345 la Nokia, la alte marci este 00000. daca zici ca a fost schimbat, du-te la un service gsm si spune-le sa iti resofteze telefoul (vezi ca pierzi tot de pe el, contacte etc, decat daca nu sunt salvate pe cartela sim iar poze etc pe cardul de memorie!)

4 răspunsuri:
| WeaponGirl a răspuns:

Codul de siguranta este format din 5 numere, incearca: 1, 2, 3, 4, 5 daca nu l-a schimbat nimeni, asta trebuie sa fie, sau 00000 happy

| Eclectica explică (pentru WeaponGirl):

Multumesc ca ai raspuns asa rapid! Dar nu merge cu aceste variante. Am incercat o gramada. Iar fratele tot nu-si aminteste ce cod a pus...big grin Cumva trebuie sa se poata.

| Eclectica explică (pentru MaStErShOt):

Nu mere...

| MaStErShOt a răspuns (pentru Eclectica):

La Nokia, daca primele 5 incercari sunt gresite telefonul se blocheaza si orice cod ai bagat arata ca e gresit si trebuie sa astepti 15 min sa se deblocheze. codul basic (din fabrica) este 12345 la Nokia, la alte marci este 00000. daca zici ca a fost schimbat, du-te la un service gsm si spune-le sa iti resofteze telefoul (vezi ca pierzi tot de pe el, contacte etc, decat daca nu sunt salvate pe cartela sim iar poze etc pe cardul de memorie!)