| tralala3 a întrebat:

Cum pot sa aflu parola de la Administrator fara sa il schimb sau sa se reseteze?

1 răspuns:
| al3xander a răspuns:

Singura metoda este prin brute force (adica sa ai un dictionar de parole si sa le incerce pe fiecare in parte). de ce? pentru ca windows-ul foloseste "hash" (un fel de amprenta digitala a parolei) pentru stocarea parolei. e un fel de criptare ireversibila si atunci cand tu introduci parola el verifica daca hash-ul generat corespunde cu cel stocat in calculator. sunt utilitare de sters/modificat sau spart parola insa totul se face in afara windows-ului, cu windows PE (un windows bootabil, limitat care se instaleaza direct in RAM).