| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fac sunetul unui videoclip sa se auda mai bine? Dau funda!

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca tu faci acel videoclip atunci inainte sa incepi filmarea dai setarile microfonului aproape la maxim si vorbesti cat mai aproape posibil de microfon!
Daca vizionezi clipul altcuiva atunci singura optiune e sa dai volumul pc-ului sau telefonului la maxim si a clipului unde vizionezi, astea sunt singurele solutii, altceva NU poti face!

| NLS a răspuns:

Daca mai bine inseamna mai tare - in afara de ce s-a zis deja:
calitatea se poate imbunatati, insa extrem de putin.
Depinde si de codecul audio cu care s-a inregistrat.

Ar fi 2 metode:

1) folosesti un program de editare video
(DaVinci Resolve (versiunea gratuita), Adobe Premiere, Magix Vegas, KdenLive, etc),
separi sunetul de video, si il importi intr-un DAW (digital audio workstation).
Poti folosi orice DAW gratuit (recomand Cakewalk by BandLab).

Acolo, jonglezi putin cu frecventele (incerci diferite preseturi, ridici inaltele, etc), aplici un filtru de denoise daca e necesar, etc
Daca doresti sa ridici volumul, (fara sa pierzi mult din calitate), se poate si asta, dar e treaba avansata, nici eu nu ma pricep
(e chestie de masterizare, trebuie aplicat un Compressor si un Limiter)

2) lucrezi direct in DaVinci Resolve, caci are unelte destul de avansate.

*************************************************************
Daca e vorba despre captarea iminenta a unui clip de catre tine:

+++foloseste un microfon extern, care e mai calitativ decat microfonul aparatului-telefonului cu care inregistrezi.
E drept ca un astfel de microfon costa minim 20-50 dolari
(sau mai mult de atat, daca doresti pentru aparatul foto mirrorless sau DSLR, sau pentru vreun Action Cam), dar calitatea cere sacrificii.

+++incearca sa elimini sursele de zgomot (nu filmezi in apropierea unei casacde, sau langa drumuri circulate, si nici langa cladiri unde se lucreaza).

+++pastrezi o distanta potrivita si constanta fara de microfon, nu alergi in timp ce inregistrezi, etc

(am vazut un YouTube-er ce alerga si vorbea in acelasi timp, si ma miram ca sunetul iesise perfect. A specificat ca a inregistrat vocea separat, acasa.
Deasemenea, vazusem o profesoara de dans urmand acelasi principiu: isi comenta anterior (la editare) miscarile, pentru ca la cat sufla de rapid in timpul exercitiilor, nu s-ar fi auzit mare lucru).