| volumexd a întrebat:

Cum pot sa pun parola unui fisier din calculator? Imi trebuie o aplicatie? FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Depinde de ce fel de fisier este. Multe aplicatii au propria lor functie de protectie a unui fisier pe care il administreaza, precum Word sau Acrobat pentru pdf-uri. Daca insa vrei o solutie generica prin care poti proteja un fisier la scriere si citire atunci cea mai simpla metoda e sa folosesti un arhivator care ofera posibilitati de criptare si care foloseste a parola ca radacina a cheii de criptare. O astfel de aplicatie este 7zip. Este gratuita, si ofera criptare chiar si cu chei de 256 de biti generate dintr-o parola pe care o introduce userul. Daca arhivezi fisierele folosind optiunea de criptare, doar daca stii parola introdusa le mai poti accesa. Daca vrei ceva si mai serios, atunci folosesti un encriptor privat, despre care stii ca nu ofera backdoors si care nu are facilitati de chei escrow, dar deja cred ca e prea mult pentru nevoile unui user mediu care vrea doar ca altcineva sa nu-i poata citi jurnalul, de exemplu.

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

Veracrypt