| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap de un RAT (Remote Access Trojan)? E suficient sa cumpar un BitDefender Total? Ce poate sa imi faca acest tip de troian?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

RAT este un troian care ofera acces de la distanţă, este un trojan care iti colecteaza date din pc-ul tau si le trimite sursei. de preferat este sa nu mai faci nici o logare pe mess sau skype sau facebook...pana nu te dezinfectezi.
FARA sa cumperi nimic te poti dezinfecta!
Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

Acum descarca Spyware Doctor si fa o scanare si cu el.
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml

ATENTIE! Ambele scanari si devirusari le faci din SAFE MODE! In safe mode virusii sunt inactivi.

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

MAMA, chiar se vede ca esti expert! Multumesc din fuflet!

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! bye, bye wave

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Ideea este ca am dus calculatorul la devirusat, am cumparat BitDefender Internet Security 2012 pentru ca doar el a gasit virusii iar azi, cand m-am logat pe Mess, la aproximativ o ora, imprimanta mi-a printat iarasi mesaje amenintatoare. Era si Skype-ul deschis, dar de mult mai mult timp. M-am logat si pe Facebook, mai recent decat pe Mess. Hardul e curat, o garantez. Se poate sa fie retelele de socializare? Si stiu ca NU am niciun contact suspect pe Mess, Skype sau Facebook.Acum scanarea ruleaza si e la jumatate, iar niciun obiect suspect nu a fost gasit. Pe langa BitDefender, calculatorul a fost scanat cu Kaspersky, Panda si Norton. M-am mai conectat la Mess ieri si la Skype ieri si alaltaieri. Vreun sfat? Sunt mesaje gen "pot sa te aud cum plangi in microfon" sau "nu o sa scapi de virusul asta nici daca iti formatezi calculatorul".

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi in Task Manager daca ai procese dubioase. Cauta-le pe rand in google.

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Nu, nu am. Si se pare ca problema s-a cam rezolvat din momentul in care mi-am schimbat adresa MAC. Multumesc oicum.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Abreviat RAT, un Remote Acces Trojan am putea spune ca este un Trojan horse, conceput pentru a oferii atacatorului ( hacker-ului cu alte cuvinte ) control asupra sistemului victimei. De obicei RAT se găsește în jocuri și programe de tip software mai mici. Cu alte cuvinte, RAT, este un virus deosebit de periculos.Îți sugerez rapid eliminarea lui, chiar și formatarea HDD-ului, pe viitor iți recomand Norton 360 pentru prevenirea tuturor riscurilor. happy
/ bafta

| MihaiTT a răspuns:

Descarca de aici:
http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml

si intra in safe mode si scanezi de acolo