| Salut2023 a întrebat:

Cum pot scapa de aceasta eroare blue screen? Ofer funda!

Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7601.2.1.0.256.48
Locale ID: 1048

Additional information about the problem:
BCCode: 3b
BCP1: 00000000C0000005
BCP2: FFFFF8800F21DBF0
BCP3: FFFFF88005A9E6B0
BCP4: 0000000000000000
OS Version: 6_1_7601
Service Pack: 1_0
Product: 256_1

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Scoate placa video din slot si apoi introdu-o din nou
Poti face acelasi lucru cu RAM-ul (atentie sa nu il introduci intr-o pozitie gresita, sau invers).

Si nu in ultimul rand, o dezinstalare a driverului placii video ar ajuta.
Urmata bineinteles de o reinstalare, cu optiunea
"Perform a Clean installation" bifata (daca e placa nVidia).

si alegi Custom (Advanced)
(nu iti va cere sa alegi nimic, dar alegand Custom, nu va instala FireWall-ul de la nVidia, care se va bate altfel cap in cap cu cel din Windows)

Daca e placa AMD, urmezi pasii.

Daca e placa Intel UHD (integrata in procesor),
"Search for Updates", si ar trebui sa iti gaseasca un driver potrivit.

Daca nici asa nu merge, eu as reinstala Windowsul (nu prin metoda Reset this PC, ci "asa cum trebuie", cu stick bootabil, creat cu Rufus, etc).
Scrie-mi daca ai nevoie de detalii, te pot asista pas cu pas daca vrei (seara sau in weekend).

NU ai specificat de cand si in ce imprejurari a aparut acea eroare:

a) dintotdeauna (adica de la prima instalare a Windowsului)
b) in urma unui update, a unui driver instalat, a unui program instalat, etc
c) in urma unui soc pe care l-a primit unitatea
d)...

| Salut2023 explică (pentru NLS):

Eu sunt jucator de metin2, si primesc aceasta eroare, doar cand ma joc pe un anumit server, pe celalte servere, folosind alt client, nu primesc acea eroare, in principiu am scos ram-ul si placa video, ba chiar am mutat ram-ul pe alte sloturi, si acum primesc eroarea mai rar, odata la 40-50min

| NLS a răspuns (pentru Salut2023):

Ar ajuta poate sa reinstalezi Windows-ul (pe curat, cu stick... ),
Sau dacă problema persista și după, e cu siguranță de la acel alt client.

Încearcă înainte de orice sa actualizezi Java JRE.
Găsești pe
www.java.com

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Decat sa te chinui cu Windows 7, pe care multe programe nici nu mai merg, pune ChromeOS Flex pe PC.

| NLS a răspuns (pentru doctorandus):

Viata m-a invatat sa nu-mi pun nici datele, nici increderea, in mana Google

https://killedbygoogle.com/

In plus, ce poti face cu un sistem de operare cu care nu poti face mare lucru?

Pentru unii, calculator inseamna si altceva decat navigare, filme online si o foaie de Sheets.

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Daca nu faceam click, credeam ca e website cu oameni omorati de Google!

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Google a adulmecat momentul: milioane de computere care nu pot rula Windows 11 vor fi lasate fara aduceri la zi de catre Microsoft, iar dupa un an sau doi de la asta majoritatea browserelor si antivirusilor nu vor mai functiona pe ele.

Apple nu se baga, deoarece nu vrea ca MacOS sa fie folosit pe alt hardware decat produs de Apple.

Linux e greu de operat si adus la zi de catre utilizatori obisnuiti.

Deci ramane singura optiune viabila ChromeOS Flex.

De ce?

De la utilizatorii casnici, Google preia date (Google e companie de marketing, iar date=bani).

Cu utilizatorii de afaceri, Google va face afaceri. Deci iar scoate bani.