| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de motorul de cautare qvo6.com? Azi am cautat un program, dar din pacate l-am luat de pe un site nu tocmai in regula (daca va intereseaza programul, este: Magical Partition), dupa ce am instalat ce aveam, s-au instalat de fapt 2 programe care nu aveau nicio legatura cu programul de care aveam eu nevoie. Am sters acele programe (apropo, folosesc antivirusul AVG si mi-a detectat virusi la ambele programe, am sters ambii virusi), dar cand dau sa intru pe browser (Google Chrome) observ ca mi s-a deschis cu motorul de cautare qvo6.com, cand eu aveam blank page selectat, adica sa-mi apara acele 8 pagini cele mai accesate de catre utilizator. Am cautat sa vad cum pot sterge acel virus, si as fi gasit pe un site, dar solutia era doar pentru Windows XP 95 / 98 / 2000.
Apropo, am W7. Vreau solutii doar de la cei care au patit si au rezolvat treaba cu acest virus, ca am cautat pe google si am observat ca este un virus destul de grav care poate crea "daune" calculatorului prin diferite metode. Va rog sa ma ajutati puppy dog eyes...

2 răspunsuri:
| CatalinPorumb a răspuns:

Vezi la chrome la extensii si daca e acolo ceva suspect sterge-l, si poti schimba pagina de pornire la setari si bifezi sa deschida new tab

| Iorga_Andrei_1998 a răspuns (pentru CatalinPorumb):

Am uitat sa mentionez, chiar voiam sa spun ca nu am nimic la extensii. La fel patesc si la Internet Explorer si Mozila Firefox. Nu le-am instalat ca sa vad daca imi apare, ci le aveam dinainte...