| johnbucuresti a întrebat:

CUM POT SCHIMBA ANDROID-ul cu Ubuntu!?
Va rog frumos sa imi spuneti daca merge pe acest EPC instalat ubuntu
10.1-inch Android 4.0 Notebook, EPC-1030T, CPU VIA WM8880 Dual Core 1. 5GHz ARM

Daca stie cineva cum se poate seta mediul de pe care sa booteze!?
Nu reusesc sa ajung in meniul de unde ar trebui sa aleg mediul de bootare!?
Am facut munca de cercetare si Am gasit pe internet ubuntu pentru procesoare ARM l-am downloadat l-am scris pe card-ul de memorie SD iar acum ce trebuie sa mai fac!?
Cum pot sa conving acest epc sa booteze de pe card-ul SD!?

Cod:

Product Details
Model Number: S-WMC-1410B Brand Name: OEM Key Specifications/Special Features: Description1. 10.1-inch digital screen, resolution: 1024 x 6002. CPU: VIA WM8880 dual core 1. 5GHz3. Operating system: Android 4.04.
HARDWARE Specification: Screen size: 10.1 inches, Model: EPC-1030T, Processor manufacture: VIA CPU: VIA WM8880 dual core 1. 5GHz
OS: Android 4.0
RAM: 512MB
ROM: 4GB
External memory: supports SD/MMC card, Touchscreen types: digital screen, Display resolution: 1024 x 600 Network communication: WiFi, LAN
Interfaces: 1 x 3.5mm earphone port, 1 x DC port, 1 x RJ45 jack, 1 x MIC jack, 2 x USB ports, 1 x mini HDMI port
Network: WiFi 802.11b, 802.11g, supported, LAN: 10/100M Ethernet access, Camera, Camera types: front camera,
Battery Types: non-detachable Li-ion Power: 5V 2A
Vazand ca nu se infige nimeni sa ma ajute am mai facut ceva munca de cercetare si vad ca fac pionierat pe acest drum pentru ca nu se gasesc cine stie ce informatii in acest sens
Am gandit ca am un cpu ARM asa ca am cautat un ubuntu pentru ARM
https://www.ubuntu.com/download/server/arm
chiar daca imi doream unul pentru desktop nu am gasit de cat server asta e
acum ma tot chinui sa scriu aceasta imagine pe card-ul SD ca sa fie recunoscuta de placa de baza adica inceapa sa booteze
Am incercat in zeci de feluri am scris diverse versiuni ubuntu si tot nu reusesc sa il fac sa booteze
Dar sunt sigur ca booteaza de pe card-ul sd pentru ca am facut upgrade la Android-ul ce se afla in acest moment pe acest EPC si upgrade-ul adica reinstalarea completa de pe cardul-ul SD a unui nou Android a mers perfect si sa finalizat cu succes.
Asa ca trebuie sa gasesc modalitatea prin care trebuie scris card-ul SD ca sa fie bootabil
AICI AM GASIT CEVA INFORMATII PE CARE le-am urmat dar fara succes momentan
nu booteaza
https://wiki.ubuntu.com/ARM/OMAPMaverickInstall