Întrebare recomandată | Sw33tG1rl4ever a întrebat:

Cum pot scrie cu diacritice? Am tastatura setata in limba romana deja, dar ce taste trebuie sa folosesc?

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Păi, verifică în bară jos în stânga dacă este RO și nu EN. Îți apare vreo tastatură acolo, când e selectată RO? Dacă da, dă click pe ea și alege Standard sau mergi la Keyboard Settings și dai Add la Romanian (Standard). Merge așa?

15 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Alt+Shift din taste.

| DDCC a răspuns:

Bună! Diacriticele au următoarele taste:; pentru ș, ' pentru ț, [ pentru ă, ] pentru î, \ pentru â. Poți comuta ușor de la o limbă la alta folosind combinația de taste Alt (stânga) + Shift. Ca să schimbi setările tastaturii intri în Control Panel, Change keyboard or other input methods, Change keyboards iar la Advanced keys settings poți alege prin ce taste să comuți de la o limbă la alta.
http://www.google.ro/......tp?/search Sper că ți-am fost de folos!

| Sw33tG1rl4ever explică (pentru DDCC):

Nu merge.

| DDCC a răspuns (pentru michelia):

Apropo, ai rezovat problemele cu PC-ul, michelia? You still haven't replied to me.

| michelia a răspuns (pentru DDCC):

Cele principale da, merci.Partea aia mai " absconsa" nici nu am incercat-o, de aia nu ti-am raspunshappy

| DDCC a răspuns (pentru michelia):

Dacă dorești îți exemplific altcumva, nu mă deranjează, dar în mesaje nu aici că mă înjură dup-aia "Sw33tG1rl4ever" și chiar n-am chef de asta.

| adynutzhot a răspuns:

Daca ai win 7, apesi pe sageata din bara de instrumente in dreapta.si scrie EN, apesi acolo si selectezi romana. apoi apesi pe :[ ]; ' /
SI le mergewinking

| Sw33tG1rl4ever explică (pentru DDCC):

Da, acum merge. Nu era pe standard. Mersi, iti dau funda! happy

| DDCC a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

Nicio problemă. Sincer, funda îmi era opțională, nu tânjeam după ea fiindcă am destulehee hee.

| Sw33tG1rl4ever explică (pentru DDCC):

Mai am o întrebare, totuși laughing ( mai ciudată ). Acum că folosesc diacriticile, unde se află semnele mai mic si mai mare? laughing

| Sw33tG1rl4ever explică (pentru Sw33tG1rl4ever):

Și ghilimelele și apostroful. laughing

| DDCC a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

Nu se mai află dacă folosești tastatura RO. Folosești iar combinația ALT+SHIFT pentru a comuta la limba EN sau o schimbi manual, doar așa poți.

| Sw33tG1rl4ever explică (pentru DDCC):

Ok, mersi. sad

| DDCC a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

Hei, ce-i cu sad?

Da in bara de jos de la stanga si scrie RO sa nu pui pe EN. Daca iti apare o tastatura da click pe ea si alege Standard sau mergi la Keyboard Settings si dai add la Romanian.