| Davidoaia a întrebat:

Cum pot seta tastatura sa scrie si cu litere din alfabetul roman {tz sh etc} si dupa ce mi-am reinstalat windu sau schimbat cateva taste :-s [exemplu @ s-a inlocuit cu " si cateva nu le gasesc din simboluri ] cum pot remedia prolema?

5 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Din dreapta jos unde scrie en schimba cu ro

| WHOisWHO a răspuns:

Intri la Control Panel, Region and Language, Keyboard and languages, Change Keyboards, General, Add, cauti Romania -> Keyboard -> Romania [ Legacy ] -> apoi dai Add. Apply sau OK. Poti schimba limba de la tastatura oricand cu tastele Alt+Shift. Succes

| Nothinglikeus a răspuns:

Trebuie sa dai tastatura in romana.

| PaunCatalin a răspuns:

Buna! Foloseste acest tutorial de pe http://www.diacritice.ro/ si totul va merge ca la carte!

| criscristina a răspuns:

Deci ai tastatura data in romana si daca o ai ex: apesi pe z si iti apare y, daca ai tastatura in romana pentru a face pe ă î ş ţ trebuie să apesi pe : ă-[ î-] ş-; ţ-' Deci cum sa remediezi problema sa poti face simbolurile foarte simplu deci in bara scrie RO iar uh apesi pe RO si selectezi EN (English) dar cand scrii s-ar putea sa se dezactiveze si sa devina din nou tastatura in rom... si daca e in engleza tastatura nu il are si pe ă î ş ţ, dar daca vrei sa arate literele ă î ş ţ trebuie sa o ai in rom si sa cauti unde sunt simbolurile si sa te obisnuiesti... sfatul meu e sa dai tastatura in eng pentru ca e mai bine si cand vrei sa folosesti unele din literele acestea ă î ş ţ poti sa dai in rom tastatura BAFTA fundita?