| florin1979 a întrebat:

Cum pot vedea ce temperatura are placa video? exista vreun program? se blocheaza unele jocuri cand joc si banuiesc ca se incalzeste placa video!

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da este.Se numeşte Everest şî este disponibil pe internet în 2 variante:Ultimate şi Home.Prima este cu licenţă iar a doua gratis dar nu are atâtea chestii ca Ultimate-ul.Successe.

| adriangabor92 a răspuns:

Cu programul everest

| frvtel a răspuns:

Speedfan

| clofu a răspuns:

Acest program te va ajuta foarte mult! http://www.softpedia.com/......tion.shtml

| Same.User a răspuns:

SiSoftSandra e cel mai bun program dupa mine, spor.

| claudiea79 a răspuns:

Tuner up 2010 cu programul asta vezi placa placa video.mult noroc

| localhost a răspuns:

Există multe programe pentru verificarea temperaturii dar cel mai bun este EVEREST Ultimate Edition pentru că iţi oferă informaţii detaliate şi poţi vedea ce temperatură are aproape orice componentă din PC-ul tău. Programul îl poţi descărca de pe site-ul oficial: http://www.lavalys.com/support/downloads
Ultima versiune este cea mai bună!
Fundiţă?

| MelissaGreenEyes a răspuns:

Aflarea temperaturii pentru o anumită componentă se poate face fie prin intermediul unui senzor de temperatură integrat pe PCB (printed circuit board), fie integrat în componenta respectivă, fie cu ajutorul termometrului sau cu al degetometrului (destul de evazivă, dar totuşi o tehnică ).
Cum nici o placă video dotată cu GPU 9550 nu dispune de o implementare hardware pentru măsurarea temperaturii, îţi rămâne, ca soluţie, una din ultimele două variante.
Sau Cand dai drumu' la pc apesti pe delete(intri in BIOS) si dai enter pe PC Health Status- acolo trebuie sa iti arate gradele
funda?

| Zoidberg a răspuns:

Da, e un program numit everest poti vedea cu el toate informatiile despre calculator inclusiv temperatura placii video

| kozmynro a răspuns:

Cauti pe google GPU-Z sau intri pe http://www.cpuid.com si descarci de acolo HARDWARE MONITOR