| FoundYouLover a întrebat:

Cum poti afla daca o poza e falsa? Exista vreun web-site pentru asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Nu prea poti
decat ochiometric... ca sa zic asa :))
sa fii atent la detalii ce nu par naturale. linii strambe, care nu ar trebui sa fie trambe, tonalitatea luminii (mai ales in cazurile in care se cropeaza o imagine in alta)

chestii care necesita o atentie extrema la detalii. de exemplu modul cum se refracta lumina in ochi.(daca ai o lampa care lumineaza in stanga si in ochi lumina se reflecta in aceeasi parte a ochiului.)

uite aici ceva ca sa te amuzi putin si sa iti antrenezi ochiul :P
http://www.psdisasters.com/p/greatest-hits.html

1 răspuns:
| Morphines a răspuns:

Nu, nu cred că există așa ceva. Doar specialiștii pot demonstra că o poză este falsă, sunt anumite aspete după care analizezi.