| ArteFacT a întrebat:

Cum pun ca background la blogspot ce poza vreau eu ca cele date de site nu imi plac?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| PumpkinPie a răspuns:

Salut!
Pentru asta, trebuie să intri la Design > Pagina de design a şabloanelor > Fundal şi acolo dai click pe imaginea actuală (este o miniatură a acesteia), urmând apoi să adaugi o imagine proprie.
Numai bine!
Pumpkin Pie

1 răspuns:
| Mythos a răspuns:

Mai intai de toate trebuie sa te loghezi in contul tau de Blogger. Acolo ai un panou in care iti apar mai multe informatii. Da click pe Layout/ Aspect(in romana)

Acum sa inveti sa iti instalezi un template extern, gratuit de pe net. Cauti in Google Free Blogger Template
Exploreazi site-urile si alegi una care iti place.

Dupa ce ai descarcat template-ul care ti-a placut (trebuie cateodata dezarhivat, fisierul care iti trebuie are extensia. xml), revii la meniul Layout si pentru a instala template-ul ales da clik pe "Edit HTML" / Editati HTML(in romana).

Inainte de instala un nou template poate ar fi ideal sa il salvezi pe cel actual. In caz ca vei avea probleme cu noul template il poti reinstala pe avut inainte.

Pentru a salva un tempalte da click pe "Download Full Template" / Descarcati Sablonul Complet(in romana). si alege un nume si o locatie unde vrei s-o salvezi.

Pentru a instala noul Template da click pe butonul "Browse" si selecteaza template-ul( ar trebui ca numele fisierului sa se termine in ". XML"). Dupa ce l-ai selectat, da click pe buttonul "Upload" / Incarcati (in romana) Si gata ai incarcat noul template.

De regula dupa ce ai incaract noul template iti va apare un soi de mesaj prin care esti informat ca noul Tempalte nu include unele din Widget-urile pe care vechiul template le avea. Daca vrei sa pastrezi Widget-urile vechi da click pe "Keep Widgets" / Pastrati Obiectele Widget (in romana), iar daca vrei sa le stergi da click pe "Delete Widgets" / Stergeti Obiectele Widget (in romana).

Acum ca ai incarcat noul template este timpul sa vezi cum arata iar pentru asta da click pe "View Blog" / Vizualizati Blog (in romana).

Alta optiune este sa iei codul template-ului nou sa-l copiezi si apoi sa mergi in fereastra in care deja este scris un cod. Tot in pagina in care ai intrat si prima data. Selectezi ce e deja scris, apesi pe DEL si apoi CTRL+V. Dai Save/Salveaza si ai un nou template.