| RaVuL a întrebat:

Cum sa sterg de pe cardul de memorie fisierele de tip (autorun.inf; xxby. pif etc...) am o gramada de astea si telefonul nu ma lasa sa le sterg si pe pc nu mi le arata

Răspuns Câştigător
| Savy a răspuns:

Autorun.inf e utilizat de sistemul de operate pentru a deschide optiunile specifice dispozitivelor "mobile" (cand bagi un card/stick/cd iti apare un pop-up care iti da posibilitatea sa alegi ce faci, ce sa deschizi). PIF-urile sunt fisiere care contin informatii ajutatoare pentru sistemul de operare, determina modul in care ruleaza o aplicatie pe Windows (PIF = Program Information File).
Soseno a spus bine (desi cam putin), lasa-le acolo, n-or sa-ti ceara de mancare. Poti formata cardul daca asta te face sa dormi mai bine noaptea, insa dupa ce o sa bagi cardul in telefon apoi din nou in PC fisierele respective or sa apara iar (mai ales daca utilizezi telefonul impreuna cu un program de management, PC Suite sau ceva de genul).

Pentru cei care vad in orice fisier care nu are extensie jpg sau mp3 un virus, va sfatuiesc sa va documentati inainte de a posta solutii gresite.

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Dar cand ai bagat cardul in pc nu s-a ridicat antivirusul? De fapt ai antivirus? Daca ai ...scaneaza cardul cu el! Nu iti mai explic cum trebuie sa faci ca sa le vezi in pc (''fisierele'')pentru ca s-ar putea sa te infectezi! In fine daca dezactivezi antivirusul ai sa le vezi la tine in pc dar NU_TI RECOMAND! Formateaza cardul sa scapi de fisierele alea!(unul in primul rand autorun.inf)

| Ovidiu a răspuns:

Acestea sunt niste fisiere de sistem, sa zicem; chiar daca le stergi ele o sa apara din nou. Daca ai un "Card reader", introduce cardul in acest dispoztiv, il conectezi la calculator, clic dreapta si format.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Formateaza cardul in PC. Dar sa stii ca ai virusii si in PC, altfel ar protesta cand bagi cardul.

| misu_3228 a răspuns:

Daca vrei sa le vezi si cu PC-ul : Deschide Explorer-ul, Tools, Folder Options, View, bifeaza Show Hiden File and Folders!

Savy zice bine! NU sunt virusi, sunt fisiere sistem, care se vor regenera automat! Le stergi degeaba!

| KoreaJapan a răspuns:

Lasa-le acolo ca nu te omoara cu nimica

| Madalichka a răspuns:

Formateaza-l, pentru ca fisierele alea sunt virusi.

| piedone1988 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa salvezi ce ai important pe card iar apoi sa-l formatezi.

| Luput_Vasile_1955 a răspuns:

Cum sa sterg fisierele de pe card, spune ca nu pot inregistra filme pe acest card...