| teoooGT a întrebat:

Cum scap si eu de virusul calul troian? Antivirusul meu, Avast l-a depistat in C:/Windows:/Sistem32:/svchot. exe.
Deci nu mai pot, l-am formatat in 3 zile de 5 ori.Este posibil ca sa fi luat acest virus de la alt prieten? I-am dat si lui CD-ul meu cu windows XP.Si uitati, chiar cand am scris intrebarile aici, mi-a aparut si acum poate stiti ce este mai bine de facut.Am incercat orice... Dau fundita garantat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i neapărată nevoie să-ţi reinstalezi OS.
Încearcă în felul următor:
-Descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

4 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Uita-te mai bine, nu cumva este vorba despre ". system32/svchost.exe" pentru ca acesta daca este in System32 este normal sa fie acolo pentru ca este un proces al Windowsului.
Posibil ca Avastul (cel mai prost antivirus facut vreodata) sa dea alarme false si tu sa ai un virus care sa-ti faca antivirusul sa dea aceste alarme,doar ca sa te faca sa cureti fisiere din Windows,pentru ca acesta sa nu mai functioneze cum trebuie.
Instaleaza un antivirus mai bun,gen: Avira sau BitDefender si fa o scanare full a sistemului. Poti folosi si Malwarebytes' Anti-Malware pentru o scanare full, dar si utilitarul Combofix, care iti va scana si va elimina automat toti virusii pe care ti-i gaseste. Combofix poti sa-l descarci de aici: http://www.bleepingcomputer.com/download/anti-virus/combofix

| asman a răspuns:

Poti sa formatezi si de 1000 de ori si sa ai cel mai bun antivirus si cea mai buna protectie.
Degeaba, daca tu activezi virusul de fiecare data dupa ce instalezi Windows-ul...
Ai grija ce programe/jocuri instalezi.

| adycosty a răspuns:

Cand ai bagat windows-ul ai formatat toate partitiile?

Răspuns utilizator avertizat