| Tartarin_costin a întrebat:

Cum se construieste un sistem termic solar?

1 răspuns:
| monicaclaudia a răspuns:

Cum se construieste un sistem termic solar:
Preocuparile pentru un consum rational si economic al surselor de energie conventionale au generat cautarea si dezvoltarea si in domeniul echipamentelor de incalzire a sistemelor care permit o utilizare economica si ecologica a acestor resurse.
O componenta importanta a acestor preocupari o reprezinta utilizarea directa a energiei solare prin sistemele cu captatori solari. Avand in vedere cresterea continua a preturilor combustibililor conventionali, argumentele pentru dotarea unei cladiri cu un astfel de sistem devin evidente:
- o instalatie cu panouri solare permite exploatarea cea mai simpla si mai eficienta a energiei solare, diminuarea cheltuielilor beneficiarului incepand odata cu punerea in functiune a instalatiei;
- utilizarea energiei solare asigura in mare masura o protectie privind cresterea pretului energiei;
- energia solara este ecologica, ajutand la prezervarea resurselor conventionale de energie si la reducerea drastica a emisiilor de substante poluante
http://www.artecno.ro/instalatorul/instal10-4/viessman42002.html
eh mai mult :))