| Anonimul674 a întrebat:

Cum se creeaza un soft?

5 răspunsuri:
| DiamantulAuriu a răspuns:

Trebuie sa ai cunostinte de programare

| PurpleBox192 a răspuns:

Teoretic un program este creat de un compilator. Programatorul scrie un text care contine
"propozitii" (combinatii de cuvinte cheie ) si care sunt intelese de compilator. Compilatorul traduce textul respectiv in cod masina, cod pe care il poate intelege procesorul calculatorului. Mai exista si programe care sunt create pentru interpretoare. Astea sunt rulate cu ajutorul unor programe speciale numite interpretoare spre deosebire de cele direct executabile pe care sistemul de operare le trimit direct la procesor.
Programele sunt create in medii de programare (acestea fiind tot programe) utilizand cuvintele cheie si functiile dintr-un anumit limbaj.
Exemple de limbaje de programare: Pascal, C\C++, Perl, Java, Basic etc
Limbajul de programare este C++
Poti crea un player in mediul de programare Visual C++ 6.0 utilizand limbajul C++. Pentru a crea un program ai nevoi de doua lucruri:
MEDIUL DE PROGRAMARE (care nu este altceva decat tot un pogram) si
LIMBAJUL (adica ai un set de cuvinte si functii care le tot combini pana iti da un program)
Mai bine de atat nu prea am cum sa-ti explic.Descarca Borland C++ 3.1 din internet si instaleaza-l(sau roaga-l pe careva sa te ajute daca nu te descurci) si dupa ce l-ai instalat intra in borlandc, bin, si da dublu click pe BC.exe.Da click in meniu pe "New" si scrie textul ala ciudat de mai sus si dupa aia da click in meniu pe "Run" si apoi pe "Output" ...gsesti tu daca ai rabdare.

| Anonimul674 explică (pentru PurpleBox192):

Mai stii si alte programe in afara de Borland++ sau ai putea sa-mi dai un link de unde l-as putea descarca?

| K13 a răspuns:

Programare. Trebuie sa cunosti un limbaj de programare pentru a face un soft. Un soft se poate numi si un program scris in notepad si salvat cu extensiile.bat sau.vbs.
Sunt multe : C++, Java, Flash, Pascal, Autoit si lista poate continua.