| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face un server de sa-mp?

6 răspunsuri:
| Kido_2144 a răspuns:

Intri pe www.sa-mp.com downloadezi server ( linux, windows ) apoi intri in server.cfg si modifici numele, sloturile, numele hartii apoi cauti game-moduri, script-uri pe www.sa-mp.com, sau si cei romani sunt destul de buni www.sa-mp.ro si ti-l modezi cum vrei. Bafta!

| wicky a răspuns:

DaftPunk intra pe :::
http://www.youtube.com/watch?v=uuABx3fkNMI

... Uita-te dupa pasii pe care face ala din tutorial si asa fa si tu! :D

| DaftPunk a răspuns:

Intrebarea asta e de 2 ani oh go on...nu mai vreau :-l

| Fuia_Ionut_1994 a răspuns:

Https://youtu.be/CCC9lRKRBt0 ->> o sa te ajute foarte mult, e video personal

| Kdnb76 a răspuns:

Buna! Intrebarea este din 2010 si noi suntem in 2017 dar nu conteaza si eu lucrez la un server de samp si iti voi spune cum sta treaba deci hai sa incepem!

1)Ca sa iti poti configura serverul cum ar fi numele lui sau sloturile, etc si chiar ca sa il poti rula trebuie sa intri pe www.sa-mp.com iar apoi in stanga dai la sectiunea Downloads iar daca ai Windows dai pe caseta din mijloc de la SA-MP Windows Server Download iar daca ai Linux dai la SA-MP Linux Server Download (cred ca acolo te descurci si tu)

2)Toate acele exe-uri si cfg-uri si fisiere le pui intr-un folder gol (le dezarhivezi in fisier)

3)Intri la server.cfg si trebuie sa il rulezi cu Notepad ori cu Wordpad

4)Iti va aparea asa :

echo - lasam asa
lanmode - 0-privat 1-public (serverul)
rcon_password - parola de admin
maxplayers - sloturile maxime de playeri
port - lasam asa
hostname - numele serverului
gamemode0 - lasam asa (daca te pricepi in scripting poti ofta sa schimbi cu gm-ul facut de tine)
filescripts - lasam asa (poti sa mai pui alte fs-uri! ATENȚIE! Daca pui fs-uri nu le sterge pe alea pentru ca nu o sa iti mai mearga serverul cum trebuie)
announce - lasam asa
chatlogging - lasam asa
weburl - aici iti pui forum-ul serverului
onfoot_rate - lasam asa
incar_rate - lasam asa
weapon_rate - lasam asa
stream_distance - lasam asa
stream_rate - lasam asa
maxnpc - lasam asa
logtimeformat - lasam asa
language - lasam asa (daca iti faci propriul GM sau script sau ceva de genu' poti schimba)

5)Dupa dai Save!

6)Serverul este gata dar mai intai trebuie sa lucrezi la GM si Scripts! Dupa mine zic ca poti ramane la GrandLerency dar nu prea o sa ai succes asa de mare in server dar Scripturile trebuie neaparat!

6)Scripturi-le se fac pe Limbajul de Pawno sau daca esti prea "lenes" poti lua direct de pe internet Filescripturi!

7)Scripts (2)

Scripturi-le sunt folosite pentru Joburi, factiuni, comenzi si multe altele dar nu uita de GM!

8)Pentru a putea baga comenzi, etc Scripturi-le trebuie facute in Limbajul de Pawno!

9)Fliescripts (1)

Daca esti prea "lenes" pentru Scripts le poti lua direct de le internet si configurandu-le pe server.cfg!

10)GM

Aici e cea mai importanta parte (depinde de tine) sau daca esti maestru in Scripts poti transforma GrandLerency in GF sau chiar RPG!

11)Dupa asta daca vrei sa ai un server de tot succes-ul trebuie hostat (nu ma bag la asta)!

12)Ca sa poti rula serverul in sfarsit trebuie sa deschizi "samp-server" iar dupa iti va aparea o fereastra CMD dar nu o inchide pentru ca atunci si serverul se va opri!

13)In casuta de introdus ip-ul scrii urmatoarele :

:7777

sau

localhost:7777

14)Dupa faci tot ce iti cere iar dupa scrii /rcon login (admin pass) ca sa te loghezi ca fondator/scripter (depinde de GM-ul pe care l-ai facut tu)

Cred ca ca sa lucrezi la server (cu tot cu Scripts si cu GM) ti-ar trebui cam 1 LUNA!

Bafta si mult succes!