| Alex_Alexandru_1998_3Caz a întrebat:

Cum se face un sistem de operare?
am cunostine despre pc-uri
nu conteaza aitectura
vreauraspunsuri cat mai pe larg
nu dintre acelea cu anumite siteuri sau programe de la 0
ma puteti ajuta?
FUNDA

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

SO este la urma urmei un software ca oriceare altul. Kernelul (adica principalul modul care face legatura intre aplicatii si hardware) este scris in general, in majoritatea SO, in C pur.

Apoi in functie de sistemele de operare se adauga C++, C#, python samd.

E doar un software extrem de complicat

| Kaℓi a răspuns:

Vrei sa faci tu un sistem de operare?

| Alex_Alexandru_1998_3Caz explică:

Da stiu dar vedeti voi deja m-am apucat dar pana acum am urmat niste siteuri de fapt doar unul si am facut acel boot si a zis sa descarca un bootmarker care construieste imaginea si un boot.com care o ruleaza si ceva cu o extensie.gz si cand buteaza pc-ul se restarteza automat