| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formateaza Pc-ul?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca pui intrebarea asta aici, inseamna ca nu ar trebui sa incerci asa ceva de unul singur. Ia un prieten sa iti arate, e cel mai bine.

| Niiiicu a răspuns:

Vrei sa spui sa pui windowsul?

| xxxGeORgExxx a răspuns:

Salut,
Uite aici un tutorial pentru windows XP - http://www.msdesign.ro/tutoriale/instalare-windows-xp/
Aici este un tutotial pntru windows 7 - http://www.extrem-tutorials.com/t4401-instalare-windows-7
Nu este greu deloc.
Nu uita ca doar partitia unde ai windows-ul vechi instalat se formateaza, celelalte nu trebuies formatate.
Daca ai fisiere sau poze sau altceva pe desktop, salveaza-le in alta partitie, pentru ca se vor sterge cand instalezi windos-ul.
De obicei windows-ul este in partitia C:
Bafta!

| xgamerz a răspuns:

Sal. Nu Pc-ul se formateaza, ci HDD-ul (hardisk-ul).
In cazul in care HDD-ul tau are mai multe partitii si vr. sa formatezi doar partitia D:\
- faci click-dreapta pe partitie, selectezi format, selectezi quit format si dai START.
- click pe START-RUN in casuta scrie: cmd, dai ok, iti apare o fereastra neagra acolo scrie: format D: dai Y si ENTER astepti pana e 100%.
Daca vr. sa formatezi tot HDD-ul (formatare pt.toate partitiile) poti folosi un cd de windows bootabil.
- bagi cd in unitate cd/dvd, butezi de pe el, astepti pana iti apare HDD-ul unde iti indica marimea partitiile etc., apoi dai ENTER pe partitia selectata, te duci la format quick NTFS sau: selectezi partitia-delete/create apesi ENTER si te duci la format quick NTFS :)
Ai aici un tutorial:
http://sfaturi.dring.ro/cum-formatez-un-hard-disk-in-windows-xp-241.html
Bafta;)

| Ionita_Constantin_1951 a răspuns:

Facade am facut partia gresit si am sets tot si acum nu I'm da voice sa instalez