| onyka a întrebat:

Cum se formateaza un calculator? un pic mai detaliat daca se poate spre ex :Ce cd-uri imi trebuie; ce programe tresa am? Cum procedez? etc. Multumesc anticipat fundita si puncte la toti! big grin happy

Răspuns Câştigător
| ioanaKevlar a răspuns:

Ai nevoie de CD cu OS (sistem de operare, adica windows sau linux sau oricare altul) si CD cu drivere - pentru placa de sunet, placa video (daca nu e on-board), placa de baza... Nu cred ca vei putea sa-l formatezi doar citind cateva explicatii sau vizionand tutoriale pe net. Prima data e necesar sa te uiti la cineva cum procedeaza. Formatarea pc-ului e putin complicata la inceput.

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Poti formata toate partitiile care le ai (in afara de partitia pe care este instalat windows-ul) prin clik dreapta pe partitie si clik pe ''format''! partitia pe care ai instalat windows-ul o formatezi in momentul cand instalezi windows-ul de pe un CD bootabil cu windows si pentru asta uite un tutorial de instalare aici http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html
Iti trebuie un Cd cu sistemul de operare bootabil!
iar pe restul de partitii dai clik dreapta ->format!
Succes!

| 21BoBy21 a răspuns:

Cel mai usor e sa cauti pe cineva pe net...