| Cozmea022004 a întrebat:

Cum se numesc bucatile de plastic care ascund balamalele unui laptop? Unde as putea gasi de cumparat online?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca ai acolo separat, atunci e si mai bun.Eu cum zic nu am vazut asa bucata doara sa acopere doara balamalele.
De ce este mai simplu? Ca o sa fie si mai ieftin, cauta pe olex, ebay, amazon scrie si tu" Plastic Cover Hinges for laptop" : si scrii modelul tau de laptop
O sa fie mai ieftin pentru ca is bucati mici,

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

E de fapt carcasa de plastic al unui laptop.Nu cred ca is bucati separate, cel putin eu nu am vazut laptop asa, poate ca ori fi, dar eu ce am vazut balamalele si toate is puse intre cele 2 bucati alea carcasei de plastic.
Ca urmare trebuie sa cumperi tot,ori partea care s-a rupt.Ce mai poti face? Daca ai bucata rupta,sa o lipesti cu Epoxy,dar trebuie sa scoti toata partea rupta,sa cureti bine ambele bucati,apoi sa aplici epoxy atit pe afara cit si pe interior.
Cu epoxy o sa tina sigur,ala lipeste serios nu gluma.

O alta soliutie este sa cumperi bucata rupta,ori de la cel care a facut laptopul,caz in care este scump,asta daca au aia si vind,ori sa cumperi de pe ebay, amazon, olex etc is multi care vind piese, carcase, folosite, dar bune.

| Cozmea022004 explică (pentru relian):

Nu cred ca face parte din carcasa, am vazut la alte modele ca se poate dessuruba. De asta si intreb

| relian a răspuns (pentru Cozmea022004):

Daca ai acolo separat, atunci e si mai bun.Eu cum zic nu am vazut asa bucata doara sa acopere doara balamalele.
De ce este mai simplu? Ca o sa fie si mai ieftin, cauta pe olex, ebay, amazon scrie si tu" Plastic Cover Hinges for laptop" : si scrii modelul tau de laptop
O sa fie mai ieftin pentru ca is bucati mici,

| Brizbriz a răspuns:

Nu prea gasesti asa ceva, ai stricat-o, laptop-ul merge binemercic si fara, deci, nu sta nimeni sa comercializeze doar aia

| vasile2222 a răspuns:

Spune mai bine modelul laptopului.

| Cozmea022004 explică (pentru vasile2222):

Asus rog gl753vd

| relian a răspuns (pentru Cozmea022004):

Numai ce am schimbat hardul la un rog de asta din 2017 parca si am desfacut capacu de la spate tot,nu are bucatele separate pentru balamale,dar daca modelul tau are asa sigur, atunci scoate bucatile alea, sa stii sigur ca se scot, sa nu aibe doara asa desing, linii acolo pe plasticul ala si tu sa crezi cas separate, dar de fapt sa fie bucata intreaga.
Intelegi ce zic cred.Ai vazut carcasa nu este asa neteda,este facuita cu modele,etc pe unele locuri zici ca e alta bucata, dar de fapt nu-i.

Ce sa zic daca e cum zici gasesti sigur, cauta la Asus la piese, iar de nu au, cauta pe ebay, acolo sigur ar trebuie sa gasesti de toate.
Zici ai vazut la alte modele ca se desurubeaza.Se desurubeaza cine? Balamalele da se desurubeaza,si carcasa la fel,dar eu cum zic nu am vazut la laptopurile ce am folosit,vazut, reparat sa aiba bucati separate la balamale.
Am schimbat pentru prieteni, amici balamale care se deectau, dar nu aveau cover de plastic separat cum zici tu.
Daca tu ai vazut la alte modele, aia nu conteaza, conteaza sa stii sigur cum este la modelul tau.Deci desurubeaza tu capacu de la spate macar, asa poti sti sigur daca ai acolo bucati separate, ar trebuie sa iasa, ori sa ramana acolo dupa ce scoti capacu de la spate.

| Cozmea022004 explică (pentru relian):

Nevermind,am vazut ca la modelul meu coverele pentru balamale fac parte din bezel. Iti multumesc pentru ajutor!