| KillaNoFilla a întrebat:

Cum se numeste mufa de router de la digi(rds) aia mica cu cap albastru.
Vreau sa iau router nou ca cel vechi nu mai merge si nu merge orice router la netul rds.
Unde as putea sa gasesc router pentru net rds?
Funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

La RDS sunt doua tipuri de routere: pe cablu UTP si pe fibra optica (modem).
- Pentru cablu UTP (mufa patrata, cu o mica "ureche" si 8 lamele de contact) poti folosi orice router cu asemenea intrare si iesire, dar trebuie configurat pentru modul de conexiune cu RDS (PPPoE).
- Daca semnalul iti vine prin fibra optica, atunci ei iti monteaza si regleaza gratuit router-ul (modem-ul optic), iar in caz de defectare rezolva gratuit repararea =schimbarea.

4 răspunsuri:
| Laurentiu340 a răspuns:

Cred ca te referi la mufa wan e de fapt portul wan al router-ului mufa se numeste mufă utp! happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ei la rds, au routere si pe baza abonamentului ai dreptul la un router in custodie, o sa faci cerere la rds si vin băietii in 2, 3 zile cu ruter nou il si configureaza ei, succes.

| KillaNoFilla explică (pentru Bula):

Este vorba despre cel de fibra optica(O mufa mica albastra cu doi pini).Sti un nume de modem sau cum se numeste acest model de modem? Pot sa-l gasesc la un magazin online?
Nu vreau sa iau legatura cu rds de asta intreb aici.

Bula
| Bula a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Daca modem-ul este pe fibra si e racordat la RDS, atunci oricum va trebui sa le contactezi, altfel nu te vei putea conecta. Ei oricum monteaza modem la fibra optica, iar in caz de problema il repara sau il inlocuiesc gratis.
Asemenea modemuri pe fibra de sticla n-am vazut comercializate, oricum vor trebui programate de la rds la distanta.