| Radu284 a întrebat:

Cum se poate face in Windows 7 sa nu iasa calcualtorul din Stand By de la mouse?

Am cautat pe goagal, si ce am gasit este sa dai disable la "Allow this device to wake the computer", de la setarile mouseului. Am incercat si nu merge, tot iese din stand by cum misc mouseul. Aveti vreo idee?

Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Http://www.sevenforums.com/......puter.html
Daca rulezi comanda aia "powercfg -devicequery wake_armed" iti apare si mausul in lista?
In bios ai vreo optiune legata de wake up from usb devices sau altceva?

22 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

E posibil sa-ti apara mai multe mausuri, sigur ai debifat la toate Allow this device to wake the computer?

| Radu284 explică (pentru CinevaNou):

Am un singur mouse (care e si unicul din meniul de mouse), si absolut sigur am debifat optiunea aia :/

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Mausul tau are instalat un soft special?

| Radu284 explică (pentru CinevaNou):

Nope, e un mouse wireless Logitech, nu am nimic special instalat pentru el.

| Radu284 explică (pentru CinevaNou):

C:\Users\Administrator>powercfg -devicequery wake_armed
HID Keyboard Device (004)
HID Keyboard Device (005)
Realtek PCIe GBE Family Controller

Hmm. am doua HIDuri de tastatura, una cred ca e de la mouse, ca are niste butoane speciale. Acum cum vad eu care din ele e aia de la mouse? :/

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Pai debifeaza pe rand la fiecare din ele si vezi care e

| Radu284 explică (pentru CinevaNou):

Da, asta am facut, si am si nimerit-o din prima big grin Si chiar a mers, pervers windowsul asta big grin Ti-as da si 10 funde daca as putea :p

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Da, nici eu nu ma asteptam sa fie chiar asalaughing

| CinevaNou a răspuns (pentru CinevaNou):

Http://www.sevenforums.com/......puter.html
Daca rulezi comanda aia "powercfg -devicequery wake_armed" iti apare si mausul in lista?
In bios ai vreo optiune legata de wake up from usb devices sau altceva?

| brett a răspuns:

Jos langa ceas ai un spatiu liber...dai acolo click si bifezi optiunea peek. dupa nu o sa mai dispara imaginea de pe desktop

| Radu284 explică (pentru brett):

Foaie verde loboda, curge apa-n lift? Ai citit intrebarea mea?

| K0sti a răspuns (pentru Radu284):

laughing) M-ai facut sa rad! Din pacate nu exista o astfel de optiune. In schimb il poti baga in sleep daca pleci mai mult timp de langa el. Si atunci nu mai reactioneaza la miscare mouse-ului.

| Radu284 explică (pentru K0sti):

Problema este ca uneori se misca mouseul singur (are rezolutie buna, deci si o miscare extrem de mica de la vibratii conteaza) si se trezeste calculatorul aiurea.

| K0sti a răspuns (pentru Radu284):

Pai da, e normal, tocmai de aia ti-am spus sa-l bagi in sleep, daca tot nu stai langa el.

| Radu284 explică (pentru K0sti):

Pai e in sleep (stand by).

| K0sti a răspuns (pentru Radu284):

He he! Nu, e diferenta intre sleep si stand by. Din sleep nu iesi decat daca apesi butonul de power. Nu mai face confuzii!

| Radu284 explică (pentru K0sti):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_mode

Nu e o confuzie, sunt diferiti termeni folositi pentru acelasi lucru in diferite OSuri.

| Radu284 explică (pentru K0sti):

Ce zici tu e hibernare, nu sleep.

| K0sti a răspuns (pentru Radu284):

In win 7 ai sleep! E jos la butonul de start > shut down > sleep

| Radu284 explică (pentru K0sti):

Pai da, in sleep il bag. Tu ce vrei sa zici e hibernate. Din sleep se trezeste de la mouse/tastatura.

| K0sti a răspuns (pentru Radu284):

Nu se trezeste deloc. La mine cel putin nu! Decat daca apas pe butonul de power. Intra la change power settings > change plan settings > change advanced power settings si mai vezi pe acolo prin setari. Ai o optiune de sleep, fa click pe ea si joaca-te pe acolo, fa probe.

| Radu284 explică (pentru K0sti):

Asta facusem inainte, nu am gasit nimic nou.

| K0sti a răspuns (pentru Radu284):

Nu stiu ce sa zic, eu daca-l bag in sleep nu mai face nimic, nici daca misc mouse-ul si nici daca apas taste!