| LauncherS a întrebat:

Cum se poate repara un DVD la computer care nu mai prea citeste CD-urile si DVD-urile numai cand vrea el?

15 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Poti folosi un cd de curatare (are niste perii care curata lentila):
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c8/CD_Lens_Cleaner.jpg

Dar la cat de ieftin este unul nou, cu siguranta merita unul.
Ceva foarte bun pentru banii dati este acesta:
www.pcgarage.ro/dvd-writere/lg/gh22ns70-black-bulk/?use_voucher=VC1P6RSS

*asta daca ai port sata, pentru ca cele pe ide nu prea se mai gasesc si unde se gasesc sunt scumpe.

| KodrutZ a răspuns (pentru virusake):

Hai sa nu o aburim, alea pe IDE nu sint scumpe cum sint hardurile pe IDE. Oricum, exista adaptoare IDE/SATA si s-a rezolvat problema...

| virusake a răspuns (pentru KodrutZ):

Ca idee, la eMAG din 4, niciunul nu este disponibil, la pc garage, din 22 e disponibil numai unul la 100 de lei produs de LiteOn si la multe altele nici nu mai au categoria de writere pe ide. laughing
La harduri, cele pe ide au aceeasi problema. Oricum, in perioada asta sunt extrem de scumpe toate modelele.

Un adaptor ide-sata e 20 de lei si majoritatea sunt niste chinezarii proaste cu destule bug-uri. Din ce am testat pana acum, cu siguranta nu as recomanda asa ceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru virusake):

Corect, cam ai dreptate aici. Oricum, ideea e ca daca e musai, poate gasi un writer pe IDE nou la un pret mai putin obscen decit un hard pe IDE.
P.S. Care e baiul cu LiteOn? Pentru audio/video ripping, LiteOn au unele functii pe care altele nu le au, si sint etalon prin audiofili/video ripperi.

| virusake a răspuns (pentru KodrutZ):

Am scris ca e produs de LiteON ca sa stie ce sa caute daca e interesat. laughing

La cat de proaste au ajuns toate produsele din domeniu (unitati optice pentru pc) eu nu as mai da doi bani pe firma. Ba din contra, as lua ceva "ce cumpara toata lumea" gen LG, Samsung sau Sony (optiarc) pentru a nu sta mult dupa ele la garantie in eventualitatea unor probleme.
La ultimele modele lansate de Plextor (acum ceva timp godfather in domeniu) la care multi cumparatori se plang, eu nu stiu ce sa mai zic...

| KodrutZ a răspuns (pentru virusake):

Da, ai dreptate, ma ia durerea de cap cind vad ca astia nu mai dau decit 2 ani garantie la hard discuri... de astea optice, ce sa mai zici - varza. Pacat ca Yamaha nu mai produc unitati optice, iar Plextor s-au dus naibii. Am avut un CD writer Yamaha, era cu ani-lumina in fata celorlalte ca tehnologie/fiabilitate. Bine, si cam de 4 ori mai scump...

| Evolution a răspuns:

Nu prea se mai poate repara... mai bine îţi ei altul mai bun.

| LauncherS explică (pentru Evolution):

Dar totusi se poate! Sunt ceva cd-uri de reparat sau altceva?

| grgdlk a răspuns:

Incearca sa l stergi cu niste parfum, spray, spirt, cu ceva care nu lasa scame, sau poate sunt cd-urile de vina, daca nu merge asa du l laun profesionist

| sHd007 a răspuns:

Poi e zgariat cd-ul? Citeste TOT
Daca nu e zgariat baga-l si scoate-l pana merge daca e zgariat Am facut putina curatenie prin rafturi, si am gasit doua cd-uri cu linux, de acum un an si ceva de zile, de la ubuntu. Inainte sa le arunc, mi-am adus aminte de tutorialele wacky de pe internet despre cum sa cureti un cd. Si daca tot e sambata dimineata si chef de curatenia de week-end n-am, mai bine ma dau lovit, si sa incerc sa repar cd-urile. Care erau bune, asa ca m-am gandit sa le frec unul de celalalt pe partea din spate, ca sa stiu o treaba

Asta e rezultatul. Hai sa vedem cum se â€Å"repara”

Necesare:
Am ales sa incerc doua din variantele cele mai po****re, la care sunt dedicate zeci de mii de pagini de internet si de filmulete de youtube, si o sa se mai adauge una in curand: cu pasta de dinti, si cu o banana (yep, ai citit bine, o banana). Am ales astea doua stiind ca pasta de dinti are proprietati abrazive, si poate si banana?! Explicatia stiintifica in spatele curatarii cd-ului este ca substanta abraziva niveleaza aceste zgarieturi, tocind din stratul de plastic. Acelasi principiu functioneaza cand cureti ceva cu smirghel, pentru a deveni mai fin.

- pasta de dinti
- o banana
- un cd zgariat
- un tricou de bumbac – ala de la roblogfest de exemplu

Pas pregatitor: Se curata cd-urile de grasime si de murdarie: In 90% din cazuri, asta ar trebui sa rezolve problema. Se baga cd-ul sub un jet de apa calda, si daca are urme vizibile de amprente pe el se da cu putin sapun lichid / gel de dus. Merge si cu solutie de curatat geamurile, ceva cu alcool. Se lasa la uscat la aer (NU in soare). Si faceti si un back-up la cat se poate din cd inainte, just to be on the safe side. Eu l-am uscat cu foehn-ul

Pentru partea cu banana, â€Å"expertii” (a se citi toti tocilarii care au postat pe youtube) zic asa: se ia o bucata de miez de banana, si se freaca 2-3 minute de partea cu zgarieturi. Miscarile trebuie sa fie dinspre interiorul cd-ului spre exterior, direct, niciodata circular. Explicatia este urmatoarea: Raza laserului este focalizata de un strat dinaintea stratului care contine informatia. De aceea o zgarietura verticala poate fo â€Å"ocolita” sau acoperita de capul de citire. Daca zgarietura este circulara, atunci sunt sanse mari ca sa nu mai poata fi ocolita, si ca fisierul respectiv sa nu mai poata fi citit
Dupa asta, aceeasi experti cu ochelari zic sa frecam cu coaja de la banana, folosing aceleasi miscari.

Ok, am facut si asta, dupa care am spalat iar cd-ul. Am dat cu solutie de banana doar pe jumatate de cd, ca sa pot sa observ eventualele schimbari before / after, si sa am o dovada solida ca a functionat. Ei bine, n-a mers. N-am observat nicio schimbare, dar absolut nicio schimbare. Simteam eu ca plasticul o sa fie mai dur decat banana. Deci mai repet o data, n-am vazut nici o schimbare la cum arata cd-ul dupa curatatul cu o banana. myth busted.

Experimentul 2: Cu pasta de dinti. Asta stiu ca e ceva mai abraziva, si deci ar trebui sa mearga, cel putin in teorie.
Se ia cd-ul, se da cu pasta de dinti (neaparat sa fie pasta de dinti normala, nu din aia cu gel), si se freaca cu o carpa de bumbac sau laveta de microfibra 5 minute, dupa care se curata tot cu apa calduta, si se usuca.

Aici pot sa spun ca s-a vazut o oarecare diferenta. Nu atat de mare pe cat ma asteptam, sa iasa oglinda, insa pot sa spun ca zgarieturile se vedeau…mai bine. Adica cd-ul nu mai era chiar asa mat. Daca se vede cu ochiul liber, cel mai probabil o sa faca o diferenta la nivel microscopic cat e laserul de subtire. Asta cu pasta de dinti o recomand

Cei de la instructables spun ca poti sa-l fierbi. Aici iar nu pot sa-mi dau cu parerea, ca nu am avut nici macar o lupa sa-l analizez. parea la fel, chiar mai rau decat inainte. Am bagat cd-ul intr-o cratita cu putina apa, am pus coada unui cutit pe centru ca sa stea sub apa, si l-am fiert 5 minute

Culmea e ca, dupa toate abuzurile astea, am incercat cd-urile, si au mers amandoua.

| KodrutZ a răspuns (pentru sHd007):

Esti STUPID. STUPID, da, nu Gresit/Discutabil! Omul a formulat destul de clar intrebarea - se referea la unitate, nu la disc!

@LauncherS: Poti incerca cu un CD pentru curatare, dar nu face mare lucru. La fel, te poti duce la cineva care are habar ce face ca sa il desfaca si sa curete lentila. De regula, ii poti prelungi viata, insa nu cu foarte mult.

| LauncherS explică (pentru sHd007):

Foarte interesant! Trebuie sa incerc, dar nu cred ca e din cauza la cd-uri. Odata am gasit un cd...catre vara...si era extrem de zgariat.A fost aruncat de cineva pentru ca nu mergea(unchiul meu).Io n-am stiut pana nu am ajuns acasa.A zis ca nu l-a putut rupe asa ca l-a aruncat happy.Am mers acasa si am bagat CD-ul in calculator.Si culmea, culmea! A mers.A mers!
Si era in perioada in care nu mergea cum trebuie. Dupa un timp l-am dus la reparat dar nu l-a putut repara.Si azi il pastrez afara din calculator, in casa.Acuma nu stiu ce sa fac.O sa incerc si chestia asta! Daca mai ai vreo idee spune-mi! Mersi!

| LauncherS explică (pentru KodrutZ):

Deci l-am dus la reparat dar n-o reusit nimica.Dar interesanta chestia cu CD-ul ala.Citeste si ce am scris la el sa vezi cu CD-ul ala zgariat foarte tare si care a mers.

| KodrutZ a răspuns (pentru LauncherS):

Da, de multe ori cd-urile zgiriate pe fata transparenta sint mult mai usor de citit decit cele cu o mica zgirietura pe spate, asta tocmai fiindca stratul cu adevarat sensibil e cel de pe spate, nu cei 2-3 mm de plastic de dedesubt. Poti incerca cu ceva de genul asta -
http://www.amazon.com/......B00008EM7U
http://www.amazon.com/Maxell-CD-340-CD-Lens-Cleaner/dp/B000001OM5

| dydytza a răspuns:

Cea mai simpla metoda este sa il schimbi. Nu cred ca mai ai ce s-ai faci.