| alexandra4004 a întrebat:

Cum se pune alfa de pe tastatura? Am nevoie urgenta!

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Http://usefulshortcuts.com/alt-codes/greek-alt-codes.php

Tinand apasata tasta Alt si tastand 224 de la tastatura numerica se va obtine "alpha".

Daca nu exista tastatura numerica, ar putea merge ca aici http://usefulshortcuts.com/alt-codes/instructions-for-using-alt-Codes.php

7 răspunsuri:
| Mara_Andreea_Mitache_1980 a răspuns:

Apesi pe sageata din stanga

Bula
| Bula a răspuns:

Daca folosesti un editor de texte cu fonturi, alegi fontul "simboluri".
In word sau editoare asemanatoare il poti insera de la "semne speciale".

De pe tastatura cu configurare greceasca poti intruduce direct.

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns (pentru Mara_Andreea_Mitache_1980):

Mie nu imi merge. Trebuie sa am tastatura in limba romana?

| LinxCont a răspuns:

A se poate lua din Character Map http://www.youtube.com/watch?v=38bTwllsnDw

Se alege fontul dorit, apoi se cauta a, β, γ si ce mai e nevoie.

| DeyCj a răspuns:

De pe tastatura standard nu ai cum, dar poți insera caractere speciale, inclusiv ⲁ sau Ⲁ folosind harta de caractere din Windows. La font îi spune GREEK SMALL LETTER ALPHA

| alexandra4004 explică (pentru LinxCont):

Multumesc!