| Iuly_Iulian_1995_WNWj a întrebat:

Cum se reinstaleaza Windows?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cea mai simpl metodă este sa arunci o privire la mine la profil.QAcolo am un site.La tehnologia informației am secțiuni dedicate Window-ului Xp, 7 și 8.De la instalare la optimizare.
Pe larg:
Ai nevoie de un Kit de instalare Windows legitim.
Acvesta se poate obține gratuit și legal, pentru a-l încerca de aici:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
De unde recomand spre download Home premium după cum urmează:
Dacă ai un calculator ce are dual core, și 3 Gb ram versiunea pe 32 de biți. Dacă ai un calculator decent sau performant versiunea pe 64 de biți.
Daca ai un Pc lasb perfomnat adică cu un dual core și 2 Gb ram Windows 7 starter(pentru asta trebuie făcut un artificiu legale ISO-ului cu home premium, asta la momentul potrivit și dacă e cazul)
Se scrie ISO-ulobținut de acolo pe un DVD
Se restarteaza calculatorul
în timp ce acesta pornește ap[a repetat și continuu F11 sau F9(depinde de calculatorul tău)
Apasă orice tastă pentru a buta de pe DVD
în prima fereastră la Opțiuni regionale vei selecta România și tastatura pe US international, NU ca românu numa install now.
Apasă Install now
în următoarea fereastră vei selectea Custom nu Upgrade
Acum ar trebui să ai meniul de partiționare
Daca știi că ai avut Windows Xp este necesară ștergerea tuturor partițiilor create cu Xp-ul, deoarece Windwos 7 intră în conflict cu tot ceea ce este creat de XP
Se crează partițiile și se formateaza acestea(v. tutorialul de la mine de pe site)
! IMPORTANT!
Când vei fii notificat de cum să se facă actualizările, vei seta Automatic updates pe Ask me Later, deoarece după instalare îl vei seta pe „Notify me but don't automaticly download or install them", asta ca să poți controla manual ce actualizări să se instaleze și care nu.Tot în updates vei avea și driverii pentru sunet și imagine, precum și ultimul suport de drivere pentru kerneul de Windows, ceea ce va rezolva incompatibbilitațile hardware specifice Xp-ului.
Urmeză pașii în continuoare
Când vei fii notificat de o fereastră unde se introduce seralul
Dacă deții o licență de Windows atunci ACUM este momentul să introduci codul de pe eticheta COA a Windows
Dacă n u ai licență, se lasă câmpul gol și NU SE DEBIFEAZĂ Activate Windows when i'm on line, deorece acesată funcție îți va activa automat și legal Windwos în trial.
Se așteaptă ca Windows săîsi facă mendrele și apoi sistemul este instalat.
Succes

| Antonescu13 a răspuns:

Ce windows ai?

| Antonescu13 a răspuns:

Windows 7 se poate reinstala utilizând Recuperare din panoul de control, sub Metode complexe de recuperare. Această metodă reinstalează Windows 7, fie dintr-o imagine de recuperare furnizată de producătorul computerului, fie din fișierele de instalare Windows 7 originale. Trebuie să reinstalați toate programele pe care le-ați adăugat și să restabiliți toate fișierele dintr-o copie de rezervă. Pentru mai multe informații, consultați => http://windows.microsoft.com/......ery-method
Dacă Windows 7 nu se poate executa deloc, aveți posibilitatea să reinstalați Windows utilizând discul de instalare original Windows 7. Pentru aceasta, urmați instrucțiunile „Utilizarea opțiunii Instalare particularizată și formatarea hard diskului" de mai sus.