| hawk8 a întrebat:

Cum se tipareste din pdf cu marime asemanatoare celei din word, fara desigur, a face o convertire din pdf in word.? Sunt cu windows 8 si cu imprimanta Canon mf 3010.

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu se intelege ce vrei sa faci. Nu conteaza ce Windows-ul ai. Atata timp cat pdf-ul este facut dupa un document.doc va iesi la fel la printare. Singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa-l deschizi-Print-Proprietati si cauti "paper quality" si schimbi formatul ( sa-l faci mai mic sau ceva asemanator-A4, A5.) sau tot aici ai tabul "Effect" unde poti mari sau micsora documentul si sa-l asezi in pagina cum vrei.

| hawk8 explică (pentru horia2012):

Pai uite ce vreau sa fac. Deschid un fisier pdf si vreau sa-l tiparesc. Cum fisierul are margini, 4, una sus, jos, si in parti, cand dau sa-l scot la imprimanta iese la fel. Dorinta mea e sa nu fac risipa de hartie, ci sa scot pagina din pdf fara acele margini. Am pus si A5 si alte tipuri si ramane la fel.

| K0sti a răspuns (pentru hawk8):

Normal, pentru ca esti limitat de imprimanta! Nu poate scrie pe toata suprafata hartiei din motive mecanice, cursa capului de printare are niste limite! Pentru ce vrei tu exista imprimante speciale, bordless!

| horia2012 a răspuns (pentru hawk8):

Asta e altceva. Clasic nu poti. Singura modalitate e sa deschizi pdf-ul, il salvezi ca foto (.jpg), dupa care il editezi cu un editor simplu si gratuit ca asta:
http://www.downloadcrew.com/article/26590-photofiltre
decupezi scisul fara margini, slavezi si tiparesti fotogarfia respectiva. Sau o poti face din nou pdf daca ai nevoie cu asta gratuit (daca nu ai Adobe Acrobat instalat):
http://www.dopdf.com/ro/
conversia din PDF in JPG cu asta:
http://www.softpedia.com/......rter.shtml

| hawk8 explică (pentru horia2012):

Mutumesc frumos, horia

| horia2012 a răspuns (pentru hawk8):

Cu placere.