| flawyscut1 a întrebat:

Cum stiu daca PC meu este ddr1 sau ddr2? ACORD >FUNDA:d

4 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Cand deschizi pc urmareste configuratia lui sau intra in bios daca ramul lucreaza in 400 mhz ai ddr1 daca lucreaza in 633 mhz ai ddr2 daca lucreaza la peste 1000mhz atunci esti tare ca ai ddr3

| DjMariusFresh a răspuns:

Ii desfaci capacut si fezi cate sloturi de ram are
daca are un slot e ddr1
daca are 2 sloturi e ddr2
funda?

| justbogd4n a răspuns:

Iti tragi program Everest si iti va scrii la Ram... daca ai pc vechi sigur e ddr1 daca e ceva mai nou e ddr2 oricum gasesti toate datele pc`ului tau cu acest progarm:) http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Everest-Home-Edition.shtml

| xAnita a răspuns:

DDR1 = model vechi, nu cred ca se mai fabrica, foarte scumpi, placa de baza care suporta ddr1 este la randul ei slaba si asa mai departe.

DDR2 = model now, se fabrica; D, ieftini ( in comparatie cu ddr1 ) daca ai degand sa iti faci un pc, categoric uitate la variantele ddr2, 3.

E o diferenta majora pentru ca DDR1inseamna ca este numai un diver(draiver) Si DDR2 sunt doua drivere intr-o unitate centrala si ceva normal ca este mult mai bun DDR2