| TzP a întrebat:

Cum vi se pare noul Windows 8 care o sa apara in februarie 2012?

Vreau sa va exprimati parerea despre:
-Noul meniu start
-Interfata si aplicatiile Metro
-Noul explorer
-Windows Store
-Interfata optimizata pentru touch
-Consum mai redus de resurse si energie

Credeti ca Microsoft a facut bine ce a facut?

2 răspunsuri:
| AlcatraZ6501 a răspuns:

Da au facut bine! Adica au gandit bine... o parte de calculator unde intra windowsul etc etc si partea de tableta {METRO} si altele. Au facut o treaba extraordinara din toate punctele de vedere.

| nelu70 a răspuns:

Am instalat versiunea beta de w8, m-am jucat putin cu ea si sincer nu sunt foarte impresionat. Ca plusuri- viteza de bootare este cam de 8 secunde, nu consuma atat de multe resurse ca windows7, - are deja un antivirus(nu poti sa instalezi un alt antivirus) din ce am testat nici un virus nu a reusit sa treaca, un alt plus este system restore(se repara fara a reinstala windows -ul, si cam atat.Interfata sa spunem ca este ca la w7 (platforma este de windows 7)dar mai greoaie. Minus- nu prea accepta multe drivere (am un stick rds si nu vede driverele)din ce am putut testa, mi-a vazut routerul wireless si s-a conectat.Ce am observat este ca daca lucrezi pe acelasi calc cu 2 sisteme de operare(7 si 8) castigi putin spatiu pe hard disk(20%).Concluzia personala, windows 8 deocamdata mi se pare slabut, comparativ cu windows7.