| anonim_4396 a întrebat:

Curiozitate: își ia omul aparat foto mirroless.
Dacă folosește un obiectiv de DSLR pe el (cu adaptor dacă e cazul), la ce să se aștepte?
35mm de la DLSR înseamnă același lucru și când e pus pe mirrorless?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

"cu adaptor dacă e cazul"
Va fi cazul de adaptor, caci cele pentru mirrorles au alte prinderi la orice brand te uiti:
la Canon e EOS R,
la Nikon - NIKKOR Z,
la Sony - Sony E.

Doar daca ambele body-uri sunt fie FF, fie crop.

Daca DSLR-ul e full frame si ai obiectiv de 35mm pe care il folosesti pe un mirrorless crop (sau pe un alt DSLR crop ), acesta va fi echivalent cu 24mm. (asta la un factor de crop de 1.5x )